Zdarza się, że Twój szef często każe zostawać Ci na nadgodzinach? Nie możesz doprosić się o urlop, a atmosfera w pracy – zamiast Cię motywować do działania – odbiera chęci do życia? Zobacz sytuacje, w których warto poważnie zastanowić się nad zmianą miejsca pracy i po prostu to zrobić!

Ciągłe nadgodziny

Od dłuższego czasu zostajesz w pracy po godzinach, bo dostajesz od pracodawcy za dużo zleceń do wykonania? Jesteś przepracowana/-y i nie masz możliwości realizowania się po pracy? Ba, całe Twoje życie prywatne ogranicza się wyłącznie do wykonywania obowiązków zawodowych? Zamiast tracić zdrowie oraz nerwy na nadgodzinową pracę – poszukaj takiej, która nie będzie Cię wykańczać i pozwoli Ci na prowadzenie normalnego życia. Ciekawe oferty możesz znaleźć np. w serwisie Pracuj.pl.

 

Odwlekanie urlopu

Złożyłaś/-eś wniosek o urlop wypoczynkowy, ale szef nie chce uznać Twojej prośby? O ile koliduje to z tokiem pracy czy urlopami pozostałych pracowników, to jest to zrozumiałe. Jeśli jednak pracodawca odmawia Ci udzielenia dni wolnych, bez poparcia swojej decyzji istotnymi argumentami – może warto zrobić sobie wakacje i po prostu rzucić taką pracę? Szef nie może odmawiać Ci urlopu w nieskończoność, a już na pewno nie może tego zrobić w przypadku urlopu na żądanie". Taki problem możesz zgłosić do Inspekcji Pracy.

 

Zastraszanie

Gdy Twój pracodawca w jednej chwili mówi Ci, że "świetny z Ciebie pracownik", by po chwili dodać – bez konkretnego powodu, za to z diabolicznym uśmiechem na twarzy – że "i tak muszę zwolnić kilka osób, a Ty jesteś pierwsza/-y na liście", to warto rozejrzeć się za nową pracą. Na pewno złą reakcją będzie proszenie i błaganie szefa, by pozostawił Cię na Twoim obecnym stanowisku. Po co masz się stresować i wysłuchiwać sprzecznych informacji? Skoro tak świetnie pracujesz, to dlaczego pracodawca grozi Ci zwolnieniem?

 

Nieprzyjazna atmosfera i mobbing

Nie masz ochoty przychodzić do swojej pracy, bo w firmie panuje zła i nieprzyjazna atmosfera? Ludzie nie są dla siebie mili, wręcz brakuje im kultury, a ponadto wyśmiewają innych pracowników? Długotrwałe działania mające na celu poniżanie współpracowników lub podwładnych czy izolowanie ich od pozostałych ludzi w pracy to w skrócie zachowania świadczące o mobbingu. Twój pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać takim sytuacjom. Jednak trzeba go o tym fakcie uświadomić, opowiedzieć mu o zaistniałych sytuacjach bądź też udowodnić, np. nagranym podczas pracy filmikiem, że takie rzeczy dzieją się w jego firmie.

 

Spóźnione pensje, zmniejszanie wynagrodzenia

Gdy Twój szef po raz kolejny spóźnia się z wypłatą lub – z nieznanych i nieuzasadnionych przyczyn – otrzymujesz zaniżone wynagrodzenie, to nie należy to do przyjemnych sytuacji. Wymagają one szybkiego wyjaśnienia i rozmowy z pracodawcą. Lecz gdy ten tłumaczy się po fakcie dokonanym, że "w firmie źle się wiedzie, więc od teraz będziesz zarabiać mniej" bez udzielenia Ci takiej informacji odpowiednio wcześniej, to masz prawo zgłosić to do Inspekcji Pracy.

 

 

https://www.pracuj.pl/praca

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki