Policjanci ostrzegają przed złodziejami którzy w ostatnim czasie odwiedzili Brodnicę. Przestępcy ci, w coraz bardziej bezczelny sposób wchodzą do mieszkań nieświadomych zagrożenia osób starszych, dokonując kradzieży czasem nawet  wszystkich oszczędności.

Do jednego ze zdarzeń doszło w miniony wtorek  (11.10), w jednym z domów jednorodzinnych w Brodnicy.  Dwie kobiety i mężczyzna, pod pretekstem sprzedaży koca weszli do domu, w którym przebywała sama, 83-letnia kobieta.   Sprawcy wykorzystując chwilową  nieuwagę starszej pani ukradli  oszczędności należące do jej syna .

Policjanci ostrzegają!!

Oszuści i złodzieje działają na różne sposoby. Mogą działać w parach lub w pojedynkę.  Proszą np. o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych. Jeden z nich nieustannie odwraca uwagę mieszkańców od drugiego oszusta, który w tym czasie szuka cennych przedmiotów w mieszkaniu.
Oszuści mogą podszywać się także m.in. pod pracowników różnych innych firm i urzędów czy kogoś bliskiego. Wykorzystują wiele sposobów, aby wzbogacić się kosztem innych. Niektórzy z nich podają się nawet za członków rodziny, pracowników instytucji publicznych czy też organizacji pozarządowych – charytatywnych. Wchodząc do mieszkania, czekają tylko na chwilę nieuwagi, by nas okraść. Gdy poznamy ich zamiary, często wykorzystują przemoc fizyczną, by uciec z mieszkania i nie zostać złapanym.

Przy przestępstwach „na litość" - do mieszkań pukają osoby, którzy proszą o coś do jedzenia lub picia twierdząc, że niedawno zmarł im ojciec, a matka przebywa w szpitalu. Starsze osoby nie zastanawiając się ani przez chwilę nad udzieleniem pomocy, przygotowują posiłek, a w tym czasie oszuści okradają mieszkanie.

Podobne działania może był wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary, tak jak było w powyższym wypadku. Kilka osób, które wchodzi do domu z ofertą okazyjnych towarów, odwracają nieuwagę domowników i okradają ich mieszkania.

Zazwyczaj ofiarami padają  osoby starsze
- Do każdej obcej osoby w naszym mieszkaniu, do wizyt bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat czy kolegów, członków rodziny , powinno się podchodzić z ograniczonym zaufaniem. To mogą być oszuści, którzy chcą nas okraść.

Nawet jeśli domownicy domyślą się, że w rzeczywistości osoby są zwykłymi oszustami, powinny zachować ostrożność.

- Nie należy reagować panicznie. W takiej sytuacji trzeba dokładnie zapamiętać ich twarze i ubiór.
Można spróbować pod pozorem pożyczenia pieniędzy pójść do sąsiada i tam dyskretnie zawiadomić policję lub bezpośrednio po ich wyjściu  z mieszkania zadzwonić na policję
Przypomnijmy, że wszystkie wizyty powinny być poprzedzone odpowiednim komunikatem, informacją ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

KPP Brodnica

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież