Zima, intensywne  opady śniegu, skoki temperatur, to najtrudniejszy okres dla kierowców. Na drogach zalega śnieg lub błoto pośniegowe. Wcześnie zapadający zmrok i pogarszająca się widoczność to powody, dla których trudniej jest bezpiecznie poruszać się po drodze.


Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Jadąc za innym pojazdem zwiększmy od niego odstęp, aby przy hamowaniu nie doprowadzić do zderzenia. Pamiętajmy, że coraz więcej samochodów, wyposażonych jest systemy, które mają za zadanie ustrzec nas przed wypadkami, jednak i one mogą zawieść, gdy nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności szczególnie na oblodzonej nawierzchni.

Apelujemy też do tych kierowców, którzy jeszcze nie wymienili opon na zimowe, aby zrobili to jak najszybciej. Dzięki zimowym  oponom zwiększa się przyczepność naszego samochodu, skraca się też droga hamowania. Wsiadając do samochodu w sytuacji gdy pada śnieg, odśnieżmy szyby, reflektory i tablice rejestracyjne. Należałoby również wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który nie zamarza przy niskich temperaturach. Bardzo najważniejsze, żebyśmy mieli dobrą widoczność. Zwracajmy również szczególną uwagę na pieszych. Jesienią i zimą ginie ich na drogach najwięcej. Także piesi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przechodzenie przez jezdnie w dozwolonych miejscach i rozwaga przy wchodzeniu na jezdnię, może ustrzec nas przed nieszczęściem Korzystajmy z chodników, a kiedy poruszamy się drogą starajmy się zejść z toru jazdy nadjeżdżającym samochodom.

Pamiętajmy, że jako piesi, dostrzegamy samochód ze zdecydowanie większym wyprzedzeniem niż kierowca dostrzega pieszego. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, czy choćby włączonej latarki. Kierowca jadący z dużą prędkości, dostrzega nieoświetlonego pieszego, w ostatnim momencie. Jeden choćby drobny element  odblaskowy powoduje, że pieszego widać z odległości kilkudziesięciu metrów.

Pamiętajmy że zima,  to czas, gdy warunki na drogach mogą być bardzo zmienne. Zatem zadbajmy o bezpieczeństwo swoje,  swoich bliskich, z którymi podróżujemy, ale pamiętajmy też o innych uczestnikach ruchu drogowego.

KPP Brodnica