Policjanci ostrzegają przed oszustami grasującymi w Brodnicy i okolicach. W coraz bardziej bezczelny sposób wchodzą do mieszkań nieświadomych zagrożenia osób starszych, kradnąc czasem nawet całe oszczędności.

Do jednego ze zdarzeń doszło w środę (18.01.), w mieszkaniu starszych osób na ulicy Wybickiego w Brodnicy. Dwie kobiety pod pretekstem zgłoszenia o wycieku wody, weszły do mieszkania i wykorzystując chwilową ich nieuwagę okradły małżeństwo z oszczędności i biżuterii.

Policjanci ostrzegają!!Oszuści działają w parach. Proszą np. o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych. Jeden z nich nieustannie odwraca uwagę mieszkańców od drugiego oszusta, który w tym czasie szuka cennych przedmiotów w mieszkaniu.
Oszuści mogą podszywać się także m.in. pod pracowników różnych innych firm i urzędów czy kogoś bliskiego. Wykorzystują wiele sposobów, aby wzbogacić się kosztem innych. Niektórzy z nich podają się nawet za członków rodziny, pracowników instytucji publicznych czy też organizacji pozarządowych – charytatywnych. Wchodząc do mieszkania, czekają tylko na chwilę nieuwagi, by nas okraść. Gdy poznamy ich zamiary, często wykorzystują przemoc fizyczną, by uciec z mieszkania i nie zostać złapanym.


Zazwyczaj ofiarami padają  osoby starsze.
- Do każdej obcej osoby w naszym mieszkaniu, do wizyt bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat czy kolegów, członków rodziny , powinno się podchodzić z ograniczonym zaufaniem. To mogą być oszuści, którzy chcą nas okraść.
Nawet jeśli domownicy domyślą się, że w rzeczywistości osoby są zwykłymi oszustami, powinny zachować ostrożność.

- Nie należy reagować panicznie. W takiej sytuacji trzeba dokładnie zapamiętać ich twarze i ubiór.

Można spróbować pod pozorem pożyczenia pieniędzy pójść do sąsiada i tam dyskretnie zawiadomić policję lub bezpośrednio po ich wyjściu  z mieszkania zadzwonić na policję
Przypomnijmy, że wszystkie wizyty powinny być poprzedzone odpowiednim komunikatem, informacją ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

KPP Brodnica