Działania „Znicz 2021” na terenie powiatu brodnickiego.

W związku, ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych, w powiecie brodnickim przeprowadzone zostaną działania pn. " Znicz 2021", których głównym celem będzie zapewnienie wszystkim użytkownikom dróg bezpiecznego dotarcia do celu podróży i powrotu do domu. Wzmożone kontrole, prowadzone będą od piątku (29.10), aż do wtorku (2.11.).

Święto to, jest okresem wzmożonego ruchu na drogach, a szczególnie wokół cmentarzy. Duże skupiska ludzi i pojazdów stanowi potencjalne zagrożenie dla wszystkich. Od wielu lat to właśnie w pierwszych dniach listopada dochodzi do największej liczby wypadków i kolizji. Na drogi wyjeżdża praktycznie wszystko co ma koła i silnik.


Główną przyczyną zdarzeń drogowych jest rozwijanie nadmiernej prędkości.


Policjanci apelują o zachowanie w tych dniach szczególnej ostrożności i zwracania bacznej uwagi na to, co dzieje się wokół.

Kierowco!

Zachowaj szczególną ostrożność poruszając się samochodem. Jedź z taką prędkością, która pozwoli ci zapanować nad pojazdem i nie utrudni jazdy innym.
Korzystaj tylko z wyznaczonych miejsc do parkowania.

Pieszy!

· Pamiętaj, że samochodu nie da się zatrzymać natychmiast, dlatego też nie powinieneś wymuszać pierwszeństwa przejścia przez jezdnię przed nadjeżdżającym samochodem.

· Idąc drogą poza miastem po zmroku, powinieneś posiadać na ubraniu elementy odblaskowe, by kierowcy mogli cię dostrzec w odpowiednim momencie i bezpiecznie ominąć.

Rowerzysto!

· Pamiętaj, o używaniu kamizelek odblaskowych

· wyposażeniu roweru w odpowiednie oświetlenie i dzwonek,

· nie wsiadanie na rower pod wpływem alkoholu,

· bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W trakcie prowadzonych działań policjanci będą przede wszystkim:

· czuwać nad utrzymaniem płynności ruchu,

· eliminować z ruchu nietrzeźwych uczestników,

· udzielać informacji kierowcom o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu,

- eliminować z ruchu drogowego pojazdy, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
By zapewnić płynność ruchu i bezpieczeństwo w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich i na głównych trasach komunikacyjnych policjanci apelują do wszystkich kierowców o:

- zwracanie uwagi na obowiązujące znaki drogowe,
· bezwzględne podporządkowanie się policjantom kierującym ruchem drogowym,

· przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a w szczególności nie popełnianie niebezpiecznych wykroczeń takich jak: jazda z nadmierną prędkością, z prędkością niedostosowaną do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na wzniesieniu, na zakrętach czy wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,

· dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i swoich umiejętności,

· parkowanie samochodów w miejscach wyznaczonych.


W minionym roku na terenie powiatu brodnickiego podczas trwania akcji „Bezpieczny Weekend- Znicz 2020” nie doszło do żadnego wypadku drogowego.


W okresie prowadzonych działań „Znicz 2021”, nastąpi wyłączenie z ruchu odcinka drogi Jabłonowo Pomorskie- Książki w dniu 1 listopada w godz. 12.00-16.00 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 543 na długości 400m. w kierunku skrzyżowania z drogą powiatową Książki- Budziszewo.