Internetowi przestępcy wymyślili nowy sposób pozyskiwania pieniędzy.

Tylko podczas ostatniego miesiąca brodniccy policjanci odnotowali prawie 20 przestępstw, w którym pokrzywdzeni stracili spore sumy pieniędzy. Do każdego oszustwa przestępcy wykorzystywali popularny portal zakupowy.
W czasie ostatniego miesiąca, brodniccy policjanci odnotowali prawie 20 przestępstw internetowych, przez które mieszkańcy powiatu stracili pieniądze.


Przestępcy wymyślili nowy sposób łatwego „zarobku”, wykorzystując przy tym znany portal zakupowy. Nieświadomi niczego pokrzywdzeni wystawiali na sprzedaż różnego rodzaju przedmioty. Oszust, który udaje zainteresowanego zakupem, kontaktuje się ze sprzedającym, za pośrednictwem komunikatorów internetowych. W celu potwierdzenia płatności wysyła link. Kiedy sprzedający „klika” w przysłany link, następuje przekierowanie do stron żądających podania imienia, nazwiska, numeru rachunku bankowego, numeru karty płatniczej oraz kodu CVV, widniejącego na odwrocie karty. Podając tego typu dane przy transakcji sprzedaży swojego towaru, narażamy się na utratę własnych pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym, ponieważ są to dane umożliwiające dokonanie płatności kartą w internecie.
Przestępcy wykorzystują numery odpowiadające numerom telefonu banków i podając się za pracowników przekazują, że doszło do nieautoryzowanego przelewu i aby temu zapobiec żądają zainstalowania aplikacji pozwalającej na zdalne przejęcie urządzenia, tj. telefonu bądź komputera, z którego na co dzień robimy przelewy. Pamiętajmy! Bank, w którym mamy rachunek ma nigdy nie żąda instalowania aplikacji.
Policjanci przypominają, iż do dokonania transakcji sprzedaży internetowej własnych przedmiotów wystarczające jest podanie numeru konta bankowego. Nie ma konieczności, a wręcz nie wolno, w takim przypadku, udostępniać numeru karty bankomatowej, daty ważności karty, kodu „CVV”, czy też kodu BLIK.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę także w trakcie zakupów internetowych. Przed zakupem weryfikujmy sprzedającego lub kupującego, chociażby przez kontakt telefoniczny, czy zapoznanie się z opiniami na jego temat.
Chrońmy w sposób szczególny dane umożliwiające logowanie się do konto bankowe oraz dane umożliwiające dokonanie płatności przy użyciu karty bankowej.