Brodniccy policjanci ostrzegają przed nowym sposobem oszustw.

Przestępcy stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. Na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki na COVID19.

Oszustwa metodą „na szczepionkę”.

Oszuści wymyślają coraz to nowsze metody wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Modyfikują znane już wszystkim metody oszustw na tzw. „wnuczka” czy „policjanta” Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem.

Pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, nadal odnotowuje się przypadki przekazywania przestępcom pieniędzy przez starsze osoby.

W ostatnim czasie w kraju pojawił się nowy sposób oszustw. Przestępcy informują, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która została zakażona koronawirusem i znalazła się w szpitalu. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliski nie był zarażony koronawirusem, a pieniądze przejęli nieznani sprawcy.

Kolejnym sposobem oszustów jest rozsyłanie na telefony komórkowe wiadomości o możliwości ominięcia kolejki i zakupienia szczepionki na koronawirusa. Zaniepokojeni ludzie, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem mogą stać się łatwo ofiarą takich oszustw. Ostrzegamy, aby nie klikać w linki przesyłane na telefony komórkowe, informujące o możliwości zakupu szczepionki, gdyż może się okazać, że staniemy się ofiarą oszustwa. Cyberprzestępcy przygotowują treści internetowe, które mają za cel kradzież danych uwierzytelniających lub potajemną instalację złośliwego oprogramowania na urządzeniach użytkowników. Jeżeli otrzymamy maila lub wiadomość tekstową z linkiem i prośbą o podanie swoich danych czy danych z kart kredytowych i bankowych, to mamy do czynienia z oszustwem.

W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast powiadomić Policję.