Brodniccy policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozwagę na drodze i jazdę zgodną z przepisami.

Szczególnie, teraz kiedy warunki pogodowe nie sprzyjają kierowcom, a na jezdni zalega śnieg i warstwa lodu. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami. Bądźmy odpowiedzialnymi kierowcami i nie ryzykujmy życiem swoim i innych. Brawurowa i szybka jazda może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Padający śnieg, marznąca nawierzchnia, czy zalegające błoto pośniegowe wpływają na pogorszanie się warunków na drodze. Pojazdy tracą przyczepność, a wyprzedzanie, omijanie czy „wchodzenie” w zakręt w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne.

Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Jadąc za innym pojazdem zwiększmy od niego odstęp, aby przy hamowaniu nie doprowadzić do zderzenia. Pamiętajmy, że coraz więcej samochodów, wyposażonych jest systemy, które mają za zadanie ustrzec nas przed wypadkami, jednak i one mogą zawieść, gdy nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności szczególnie na śliskiej nawierzchni.

Pamiętajmy, że dzięki dobrym oponom zwiększa się przyczepność naszego samochodu, skraca się też droga hamowania. Kierowcy powinni pamiętać, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić. Wsiadając do samochodu w sytuacji, gdy pada deszcz czy na jezdni zalega błoto pośniegowe sprawdźmy czystość szyb i reflektorów. Należałoby również uzupełnić płyn w spryskiwaczach, gdyż bardzo ważne jest, żebyśmy mieli dobrą widoczność. Zwracajmy również szczególną uwagę na pieszych. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zwolnijmy. Także piesi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przechodzenie przez jezdnie w dozwolonych miejscach i rozwaga przy wchodzeniu na jezdnię, może ustrzec nas przed nieszczęściem. Korzystajmy z chodników, a kiedy poruszamy się drogą starajmy się zejść z toru jazdy nadjeżdżającym samochodom.

Pamiętajmy, że jako piesi, dostrzegamy samochód ze zdecydowanie większym wyprzedzeniem niż kierowca dostrzega pieszego. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, czy choćby włączonej latarki. Kierowca jadący z dużą prędkości, dostrzega nieoświetlonego pieszego, w ostatnim momencie. Jeden choćby drobny element odblaskowy powoduje, że pieszego widać z odległości kilkudziesięciu metrów.

Pamiętajmy, że zimą warunki na drogach są bardzo trudne. Zatem zadbajmy o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, z którymi podróżujemy, ale pamiętajmy też o innych uczestnikach ruchu drogowego.