Brodniccy policjanci od początku 2019 roku odnotowali 30 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób. Połowa ze zdarzeń to wypadki z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Jadąc za innym pojazdem zwiększmy od niego odstęp, aby przy hamowaniu nie doprowadzić do zderzenia. Pamiętajmy, że coraz więcej samochodów, wyposażonych jest systemy, które mają za zadanie ustrzec nas przed wypadkami, jednak i one mogą zawieść, gdy nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności szczególnie na mokrej nawierzchni.

Apelujemy też do tych kierowców, aby sprawdzili czy opony w samochodach nadają się do bezpiecznej jazdy. Dzięki dobrym oponom zwiększa się przyczepność naszego samochodu, skraca się też droga hamowania. Wsiadając do samochodu w sytuacji, gdy pada deszcz sprawdźmy czystość szyb i reflektorów. Należałoby również uzupełnić płyn w spryskiwaczach, gdyż bardzo ważne jest, żebyśmy mieli dobrą widoczność.

Zwracajmy również szczególną uwagę na pieszych! W miesiącach jesiennych, ginie ich na drogach najwięcej. Także piesi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przechodzenie przez jezdnie w dozwolonych miejscach i rozwaga przy wchodzeniu na jezdnię, może ustrzec nas przed nieszczęściem. Korzystajmy z chodników, a kiedy poruszamy się drogą starajmy się zejść z toru jazdy nadjeżdżającym samochodom.

Pamiętajmy, że jako piesi, dostrzegamy samochód ze zdecydowanie większym wyprzedzeniem niż kierowca dostrzega pieszego. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, czy choćby włączonej latarki. Kierowca jadący z dużą prędkością, dostrzega nieoświetlonego pieszego, w ostatnim momencie. Jeden choćby drobny element odblaskowy powoduje, że pieszego widać z odległości kilkudziesięciu metrów.

Pamiętajmy, że jesienią warunki na drogach mogą być bardzo zmienne. Zatem zadbajmy o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, z którymi podróżujemy, ale pamiętajmy też o innych uczestnikach ruchu drogowego.

 

KPP Brodnica

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież