Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego brodniccy policjanci podsumowali wyniki akcji „Bezpieczne wakacje 2019”, której celem było zapewnienie w tym czasie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom naszego powiatu jak i turystom podróżującym i wypoczywającym na terenie pojezierza brodnickiego.

Za nami okres  letniego wypoczynku, który związany był z częstszymi podróżami. W trakcie ponad dwumiesięcznych wakacji na terenie powiatu brodnickiego doszło do 215 zdarzeń drogowych, w tym 11 wypadków, w których śmierć poniosły 4 osoby. W tym czasie policjanci wyeliminowali 63 nietrzeźwych kierujących.

Przez ponad dwa miesiące brodniccy policjanci prowadzili działania „Bezpieczne Wakacje 2019” . Podczas tych działań funkcjonariusze spotykali się z dziećmi i młodzieżą podczas kolonii czy obozów i przypominali o bezpiecznym zachowaniu na drodze i nad wodą akcje na drodze mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Brodniccy policjanci podsumowali tegoroczne wakacje.

Na drogach powiatu brodnickiego przez cały okres wakacyjny doszło do 11 wypadków drogowych ( 2018r.- 8), w których śmierć poniosły 4 osoby (2018r.-3) rannych zostało 7 osób (2018r. -8). Policjanci odnotowali 204 kolizje drogowe (2018r.- 211). Niestety mimo wielu apeli w mediach, informacji dotyczących tragicznych zdarzeń i informacji o prowadzonych działaniach, wielu kierujących pojazdami, decyduje się wsiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości, bądź po użyciu alkoholu. Od 19 czerwca br. do 31.08. policjanci zatrzymali 63 nietrzeźwych kierujących ( 2018r.-56) i 1 kierującego pod wpływem środka działającego podobnie.  Funkcjonariusze podczas tegorocznych wakacji ujawnili ponad 2150 wykroczeń przekroczenia prędkości, gdzie  7 kierujących straciło uprawnienia do kierowania pojazdami za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, oraz  7 kierowców za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ponadto podczas wakacji policjanci zbadali stan trzeźwości u ponad 7,5 tys. kierujących pojazdami, skontrolowali 4700 uczestników ruchu drogowego, nałożyli 2754 mandaty karne (127 na pieszych, 43 na rowerzystów, 8 na motorowerzystów, 22 na motocyklistów), pouczyli 872 uczestników ruchu drogowego, porządzili 87 wniosków o ukaranie do sądu. Najczęściej popełniane wykroczenia przez pieszych to: przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz niestosowanie się do sygnałów świetlnych. Policjanci zatrzymali ponad 170 dowodów rejestracyjnych od niesprawnych, bądź niedopuszczonych do ruchu pojazdów.

Brodniccy policjanci ujawnili również 47 rowerzystów, którzy popełnili wykroczenia wobec pieszych uczestników ruchu drogowego i 13, którzy jechali wzdłuż po przejściu dla pieszych

Główną przyczyną wypadków i kolizji podczas tegorocznych wakacji było niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz  nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

 

KPP Brodnica