Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, wspólnie z pracownikami kolei przeprowadzili w miniony piątek (23.08.) działania ukierunkowane na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Celem tych działań było podniesienie świadomości zarówno kierowców jak i pieszych uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z zachowaniem przy przejeździe lub przejściu przez torowisko.Na szczęście do wypadków na przejazdach kolejowych dochodzi dość rzadko. Jednakże jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia, zazwyczaj kończy się ono tragicznie. Zarówno kierowcy, jak i piesi nie zawsze zdają sobie sprawę jakiego odcinka potrzebuje maszynista, aby zatrzymać pociąg. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń, jest nieostrożność uczestników ruchu drogowego,  lekceważenie znaków „STOP” , czy też wjeżdżanie na przejazd kolejowy, gdy sygnalizator wskazuje czerwone światło bądź też rozpoczęło się opuszczanie zapór.

Dlatego w miniony piątek (23.08.) brodniccy policjanci wspólnie z pracownikami kolei zorganizowali wspólne działania przy przejeździe kolejowym w Brodnicy. Podczas porannych działań, funkcjonariusze rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego, jak należy się zachować zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz jak bezpiecznie przemieścić się przez przejazd kolejowy. Organizatorzy działań rozdawali kierowcom oraz pieszym ulotki informacyjne z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.  

Celem piątkowych działań było podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z zachowaniem przy przejeździe lub przejściu przez torowisko.

Pamiętajmy! Zbliżając się do przejazdu kolejowego, kierowca zobowiązany jest:

-zachować szczególną ostrożność,

-przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy,

-prowadzić pojazd z taką prędkością, aby móc go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd,

-w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

-wjeżdżać na przejazd kolejowy, kiedy rozpoczęło się opuszczanie zapór bądź objeżdżania opuszczonych zapór,

-wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,

-wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,

-omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Piesi, powinni pamiętać o:

-zatrzymaniu się przed przejazdem kolejowym i upewnieniu się, czy nie nadjeżdża pociąg,

- niewchodzeniu na przejazd kolejowy jeżeli sygnalizator świetlny wskazuje czerwone światło bądź opuszczanie zapór rozpoczęło się,

-niewchodzeniu na przejazd kolejowy pod zaporami, kiedy są opuszczone,

-zakazie spacerów po torowisku.

 

KPP Brodnica

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież