Osoby w wieku senioralnym przez swój wiek, stan zdrowia i nierzadko samotność, są najczęściej narażeni na nieuczciwe praktyki podczas różnego rodzaju sprzedaży podczas prezentacji lub pokazów. Policjanci ostrzegają przed zawieraniem umów kredytowych podczas takich spotkań, gdzie sprzedawane są różnego rodzaju produkty.


Brodniccy policjanci po raz kolejny przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zawierania umów kredytowych na zakup różnego rodzaju produktów. Często osoby w wieku senioralnym skuszeni niesamowitymi funkcjami towarów, wydają często ostatnie pieniądze, aby później tego żałować. Sprzęty okazują się małowartościowe, a od tych, które dotychczas używali, różnią się jedynie ceną.

Podczas tego rodzaju prezentacji słuchacze są odpowiednio manipulowani.

Po pierwsze zaproszenie – do wejścia na taki pokaz uprawnia specjalne zaproszenie, ma podkreślić jego rangę.

Po drugie- wybór miejsca prezentacji. Są to zawsze lokale, gdzie słuchacze czują się bezpiecznie: sale konferencyjne w ekskluzywnych lokalach, sale parafialne, szkoły.
Po trzecie -odpowiedni sposób prowadzenia pokazu.


Seniorzy często stawiani są w podbramkowej sytuacji. Nie mają wyboru: jeśli chcą być zdrowi, czuć się wyjątkowo, muszą nabyć produkt. Łatwo ulegają emocjom, nie potrafią odmówić osobie prowadzącej prezentację, zawierają umowy bez ich wcześniejszego przeczytania oraz zrozumienia.

Jak bronić się przed takimi oszustami?

-przemyśleć zakup, czy towar jest nam naprawdę niezbędny,

-skonsultować decyzję z bliskimi,

-nie podejmować żadnej decyzji pochopnie,

-sprawdzić i porównać ceny tych samych produktów w innych sklepach stacjonarnych lub sklepach internetowych,


W przypadku zawarcia umowy poza lokalem sprzedającego (w domu, czy na pokazie) bądź przez telefon, internet, konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej podpisania, bez podawania przyczyny.

 

KPP Brodnica

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież