Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Wielu z nas robi ostatnie zakupy, wybiera się w podróż do bliskich. Po świętach przyjdzie czas na szampańską zabawę w sylwestrową noc.

Policja radzi jak ten wyjątkowy czas spędzić spokojnie i bezpiecznie.

BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

Pamiętajmy, że pomimo tego, że drogi są czarne i nie pada śnieg to zimowa aura może być zdradliwa. Nad ranem mogą pojawić się lokalne oblodzenia, często pada deszcz. Może być ślisko na drogach! To może wydłużyć drogę hamowania lub wprowadzić auto w poślizg. Dostosowujmy więc prędkość do warunków na drodze. Zdejmijmy nogę z gazu.

Wskazówek można udzielać wiele, nie zapominajmy jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i rozwaga.

Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol, szczególnie w sylwestrową noc. Niestety niektórzy, po jego wypiciu siadają „za kółko”. Policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Należy się więc dobrze dwa razy zastanowić niż potem ponosić surowe konsekwencje. Tylko trzeźwość może nas ustrzec od tragedii.
Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni. Zachowajmy szczególną ostrożność jadąc w pobliżu centrów handlowych, bazarów, kościołów.

BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH

Korzystajmy z chodników. Kiedy nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, poza terenem zabudowanym.

BEZPIECZNE ZAKUPY W SKLEPACH

Niestety nie wszyscy przed Świętami wybiorą się do sklepów tylko po zakupy. Będą tam także złodzieje. Dlatego nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy torebek, saszetek bez opieki. W samochodach na parkingach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku. Uważajmy w tłumie – szczególnie przy wejściach do sklepów i przy kasach. To doskonałe miejsca dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku np. w tylnych kieszeniach spodni, w wózkach sklepowych nie pozostawiajmy torebek ponieważ w czasie, gdy będziemy zajęci wyborem towarów złodziej ma doskonałą okazję nas okraść. Nie pokazujmy ile pieniędzy nosimy przy sobie.
Bądźmy czujni i ostrożni. Każdą chwilę naszej nieuwagi złodzieje potrafią bezlitośnie wykorzystać.

WŁAŚCIWE ZABEZPIECZENIE MIESZKANIA

Osoby wybierające się w daleką podróż powinny pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. Sprawdźmy, czy zostały zamknięte drzwi i okna, o zwrócenie uwagi poprośmy sąsiadów. Czasem właśnie nieostrożność właścicieli zwraca uwagę złodziei. W przedświątecznym okresie do naszych drzwi pukają różne obce osoby. Proponują kupno kalendarzy lub różnego rodzaju świątecznych prezentów.
Zachowajmy szczególną ostrożność w kontaktach z takimi ludźmi. Często są to złodzieje gotowi wykorzystać naszą naiwność.

UWAGA NA PETARDY

Na licznych straganach, w sklepach możemy już kupować sylwestrowe fajerwerki. Pamiętajmy jednak, by korzystając z nich zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Nie rzucajmy petard w tłum, nie kierujmy w stronę innych osób. Apel kierujemy przede wszystkim do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać w przypadku używania petard i innych materiałów pirotechnicznych.

Pamiętajmy! Dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia.

Nie bądźmy obojętni. Zwracajmy uwagę na sprzedawców, którzy sprzedają petardy dzieciom. Przypominamy, że wyrobów pirotechnicznych nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim. Sklepom, stoiskom, gdzie sprzedawane będą akcesoria pirotechniczne ze szczególną uwagą przyglądać się będą policjanci.

 
Wesołych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!


KPP Brodnica

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież