Zapraszamy mieszkańców Brodnicy na bezpłatne badania densytometryczne, które będzie można wykonać 8 września 2021 r. w godzinach od 10.00 do 16.00 w mobilnym punkcie usytuowanym na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Brodnicy (ul. Kamionka 23).

Badanie wykonuje się u osób zagrożonych osteoporozą, przede wszystkim:
• kobiet po menopauzie, zwłaszcza po 50 r. ż.
• starszych mężczyzn po 60. r. ż.
• osób, które doznały złamania po niewielkim urazie, który u osób zdrowych nie skutkowałby złamaniem kości,
• z czynnikami ryzyka osteoporozy (np. leczenie glikokortykosteroidami),
• u osób po 40. roku życia, w których rodzinie występowała osteoporoza,
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża. Badania nie powinno się wykonywać jeżeli w okresie ostatnich kilku miesięcy była wykonywana tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub zdjęcie rentgenowskie.
Na badania obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu 56 49 30 315.

Densytometria to inaczej badanie gęstości kości. Jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Jej przeprowadzenie pozwala na wykrycie osteoporozy w początkowym etapie rozwoju, a także określenie stopnia zaawansowania choroby oraz monitorowanie leczenia. Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Badanie trwa kilka minut, odbywa się w pozycji leżącej, a po jego wykonaniu pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności.