Wypadanie i utrata włosów jest problemem dotykającym znaczną część populacji mężczyzn, rzadziej, ale zdarza się ona także u kobiet. Istnieje wiele metod leczenia łysienia, jedną z nich jest transplantacja włosów. Zastanawiając się nad takim zabiegiem warto poznać szczegóły związane z jego przeprowadzaniem.

Na czym polega i kiedy jest zalecana transplantacja włosów?

Transplantacja włosów to zabieg polegający na przeszczepieniu mieszków włosowych z niewielkim kawałkiem skóry z partii ciała nazywanej obszarem dawczym, w miejsce w którym brakuje włosów, czyli na obszar biorczy. Jest to zabieg o korekcyjnym charakterze. Może być stosowany jako metoda: leczenia łysienia, zagęszczania brody i wąsów, odbudowy brwi i rzęs, odtworzenia owłosienia klatki piersiowej, łona, blizn po operacjach, poparzeniach, urazach oraz po naświetlaniu promieniami rentgena.

 

Skąd pobierane są włosy do transplantacji?

Obszarami, z których najczęściej pobierane są włosy do przeszczepu jest dolna linia włosów oraz miejsca nad uszami. Jednak jeśli sytuacja tego wymaga, mieszki włosowe mogą zostać pobrane także z brody, pleców czy klatki piersiowej. Dzieje się tak, gdy na głowie w obszarze dawczym nie ma wystarczającej ilości mieszków włosowych, która gwarantowałaby uzyskanie zamierzonego efektu.

 

Czy po operacji pozostaną blizny?

Zabieg może pozostawić blizny, które goją się z czasem. Transplantacja włosów wykonywana jest dwiema metodami FUT i FUE.

 

Metoda FUT zwana także niekiedy metodą STRIP polega na wycięciu około milimetrowego paska owłosionej skóry z obszaru dawczego, a następnie założeniu szwa. Pobrane pasmo zostaje podzielone na maleńkie fragmenty zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe i wszczepione w obszar biorczy. W przypadku tej metody może powstać blizna w miejscu, z którego wycięto fragment skóry do przeszczepu.

 

Metoda FUE zakłada pobieranie pojedynczych zespołów mieszkowych z obszaru dawczego i wszczepianie ich w obszar biorczy. W tej metodzie mogą powstać mikroskopijne blizny w miejscach, z których pobrano mieszki. Będą one niewielkie i rozproszone, ale liczne.

 

Jak długo trwa zabieg?

Długość operacji przeszczepu włosów zależy od zastosowanej metody oraz wielkości obszaru, czyli ilości zespołów mieszkowych, które powinny zostać transplantowane. Zabiegi wykonywane metodą FUT są o wiele szybsze od operacji typu FUE.

 

Czy transplantacja może się nie udać?

Niestety zdarzają się nieudane przeszczepy włosów. Mówi się o nich jeśli włosy wyglądają jak peruka lub gdy po operacji została trwała blizna. Aby zabieg się udał, a czupryna wyglądała naturalnie, mieszki włosowe nie mogą być osadzone zbyt głęboko, linia włosów powinna być prosta, ale mieszki nie powinny być rozłożone równomiernie. Właśnie zachowanie symetrii podczas zabiegu powoduje powstanie „efektu peruki”. Może się także zdarzyć, że włosy po transplantacji będą odrastały w nieprawidłowym, to znaczy nie zgodnym z naturalnym, kierunku. To dowód na niekompetencję lekarza przeprowadzającego operację. Aby uniknąć nieudanego przeszczepu włosów najlepiej oddać się w ręce sprawdzonych specjalistów z długoletnim stażem, takich jak lek. med. Tomasz Brzoskwinia przeprowadzający zabiegi w Centrum Zdrowego Włosa.

 

Kiedy efekty będą widoczne?

Efekty transplantacji włosów są trwałe, jednak należy pamiętać, że owłosienie będzie odrastać w naturalnym tempie. Zatem efekty będą  widoczne po około 4 – 6 miesiącach, natomiast aby cieszyć się bujną czupryną należy poczekać około 12 miesięcy.