Nadmierna potliwość nierzadko utrzymuje się przez bardzo długi czas, skutecznie uprzykrzając życie wielu osobom. Cierpi na tym również otoczenie, ponieważ nikt nie lubi tego przykrego zapachu. Na szczęście problem z intensywnym poceniem można rozwiązać.

Utrzymywanie higieny

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z nieprzyjemną wonią potu jest dbanie o higienę osobistą. Należy często obmywać najbardziej obficie pocące się miejsca, np. pod pachami. W utrzymaniu higieny może pomóc specjalne mydło antybakteryjne. Jednak nawet po umyciu konieczne jest zabezpieczenie skóry, dzięki czemu nie będzie nadmiernie się pocić. W tym celu polecane jest regularne stosowanie dezodorantów antyperspiracyjnych. Dzięki nim zmniejszy się również ilość bakterii, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Znacznie ma także odzież, która powinna być zawsze czysta i wyprana. Nie poleca się tkanin syntetycznych i obcisłych, które blokują dostęp powietrza. Lepszym rozwiązaniem są naturalne, przewiewne materiały, dostosowane to temperatury znajdującej się w otoczeniu.

Zdrowa dieta

Oczywisty wpływ na przykry zapach potu ma również dieta. Spożywanie wysoko przetworzonej, konserwowanej oraz tłustej żywności może prowadzić do wysokiej intensywności woni wydzielanej przez gruczoły potowe. Należy również unikać potraw smażonych i mocno solonych, a także cebuli czy czosnku. Na przykry zapach potu wpływ mają również rozmaite używki, takie jak tytoń i alkohol. Podstawą diety powinna być duża ilość naturalnej, nieprzetworzonej żywności, przede wszystkim w postaci owoców i warzyw. Przykry zapach potu pod pachami można zniwelować także poprzez picie wody w dużych ilościach. Woda przyczynia się do wypłukiwania toksyn z organizmu, dzięki czemu regularnie go oczyszcza. W ten sposób pot staje się mniej zanieczyszczony, a zapach pod pachami znacznie mniej intensywny.

Naturalne środki zapobiegawcze

Istnieje wiele naturalnych środków, które zapobiegają nadmiernej potliwości. Można je aplikować bezpośrednio na skórę. Do kąpieli wetrzeć można pod pachy np. świeże plasterki cytryny lub pomarańczy. Zawarte w nich olejki eteryczne niwelują przykry zapach potu, a także pobudzają zmysły. Popularnym zabiegiem jest także posmarowanie pach żelem aloesowym lub sodą oczyszczoną wymieszaną z sokiem z cytryny. Naturalnymi antyperspirantami mogą być również ziemniak czy pomidor, które po wtarciu i wyschnięciu należy zmyć. Przykry zapach potu neutralizuje także ałun, minerał działający przeciwbakteryjnie, który dodatkowo nie zatyka gruczołów potowych.

O problemie potu czytaj więcej na: http://febumed.pl/przykry-zapach-spod-pach/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki