Zapalenie gardła może zaatakować Twoje dziecko w każdej chwili. Jakie są jego przyczyny? Jak wygląda leczenie? Sprawdź i dowiedz się co robić, gdy maluchowi dokucza stan zapalny gardła!

Jak rozpoznać zapalenie gardła?

Zapalenie gardła to innymi słowami stan zapalny tkanek oraz struktur gardła. Najczęściej wiąże się on z infekcją wirusową lub bakteryjną. Ulubionymi ofiarami zapalenia gardła są maluchy – niezależnie od tego czy za oknem panuje akurat wiosna, lato, jesień czy zima. Dzieci mogą przez to cierpieć nawet kilkanaście razy w ciągu roku! Bardziej narażenie na zapalenie gardła są również osoby o obniżonej odporności, w tym także alergicy.

Stan zapalny gardła objawia się przede wszystkim jego bólem. Może pojawiać się on dopiero przy przełykaniu, ale może też boleć cały czas. Często towarzyszy mu suchość w gardle, chrypka. Ponadto pojawia się obrzęk na błonach śluzowych gardła, są one zaczerwienione. Powiększyć się mogę też węzły chłonne.

Zapalenie gardła często występuje wraz z wodnistym katarem oraz suchym kaszlem. Może pojawić się również gorączka, ból głowy, uszu lub mięśni, ogólne złe samopoczucie i rozdrażnienie.

Jak wygląda leczenie zapalenia gardła?

Zapalenie gardła leczy się różnie, w zależności od rodzaju choroby, jej długości oraz przyczyn. Podobnie jak w przypadku wymiotów czy biegunki, ważne jest, żeby zgłosić się do lekarza – choroba może mieć poważne konsekwencje!

W większości przypadków zapalenie gardła wywołują wirusy, często też po prostu towarzyszy innej wirusowej chorobie. Wtedy leczenie obejmuje zazwyczaj jedynie łagodzenie objawów. Taki stan zapalny mija najczęściej w ciągu 3-7 dni – czytaj więcej na ten temat na www.zdrowemaluchy.pl.

Natomiast zapalenie gardła wywołane przez bakterie ma ostrzejszy przebieg i często wymaga antybiotykoterapii. Nieleczony stan zapalny może w innym razie rozprzestrzenić się dalej, np. na zatoki czy ucho środkowe. Zapalenie gardła spowodowane przez bakterie może trwać nawet 3 tygodnie.

W czasie choroby pamiętaj o tym, żeby podawać dziecku często picie, najlepiej też uzupełniać elektrolity.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki