Jesteś zmuszona pozbyć się kilku kilogramów, a fitness 2 razy w tygodniu nic nie daje? Bieganie Cię nudzi i nie wyrabiasz kondycyjnie?

Dużo pracujesz a nowy rower stoi nieużywany w piwnicy? Być może teraz nie jest na to najlepszy czas, bo jeżdżenie rowerem zimą jest dla wprawionych rowerzystów, ale nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby odpowiednio przygotować się przed sezonem wiosennym, zgromadzić kompletne informacje i opracować plan treningowy na rower. Dla kogo przeznaczony jest trening rowerowy? Jakie jest 7 zasad zdrowego trybu życia na rowerze i pedałami pod stopami?

Odchudzanie na rowerze – dla kogo?

Możesz zdecydować się na treningi rowerowe jeśli inne sposoby odchudzania Cię meczą i nie są w stanie przekonać Cię do siebie lub jeśli masz problem z tłuszczem odkładającym się w rejonie ud. Jazda na rowerze ładnie rzeźbi nogi i ujędrnia pupę.

Technika jazdy na rowerze

Jazda na rowerze należy do ćwiczeń aerobowych. Jak inne treningi, wymaga systematyczności i kontroli tempa jazdy. Nieprzestrzeganie tych zasad powoduje co prawda powstanie mięśni, ale nie przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto jazda na rowerze dopiero po ok pół godziny powoduje zwiększone spalanie tłuszczu, ponieważ przez pierwsze 30 minut to węglowodany są głównym źródłem energii, które stanowi 80% całego zapotrzebowania energetycznego podczas biegu. Po określonym, dłuższym niż pół godziny czasie organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów. Najbardziej efektywny jest trening interwałowy, który powoduje intensywne spalanie kalorii w krótszym czasie. Czas zwiększonego wysiłku przeplata się z okresami niepełnego odpoczynku czyli wolniejszej jazdy. Ze względu na intensywność treningu takie treningi trwają krócej. Co ważne, długo po skończonym treningu odbywa się jeszcze spalanie tłuszczy.

7 zasad zdrowego trybu życia na rowerze

  1. Systematyczna jazda na rowerze min 3 razy w tygodniu.

  2. Jeśli stosujesz treningi tlenowe długodystansowe, jeździj dłużej niż 40 min.

  3. Skomponuj odpowiednią dietę niskotłuszczową z jazda na rowerze.

  4. Nie zapominaj o odpowiednim nawadnianiu, więc zawsze miej bidon z wodą w koszyku.

  5. Jeśli to możliwe, zamieniaj samochód na rower.

  6. Przygotuj rower do jazdy, zrób przegląd, odnów rower i zaopatrz w odblaski celem zwiększonego bezpieczeństwa.

  7. Rozpisz plan treningowy uwzględniający coraz dalsze i bardziej ambitne cele.

Zalety jazdy na rowerze

  • Jazda na rowerze to dość tanie hobby, wymaga jedynie odpowiedniego roweru i odzieży. Zaoszczędzasz na kupnie karnetu na siłownię.

  • Jazdę na rowerze możesz połączyć ze zwiedzaniem jako rekreację z historią. Zabieraj zatem rower w ciekawe, nowe miejsca i eksploruj je na dwóch kołach.

  • Nie musisz leżeć plackiem na gorącym nadmorskim piasku aby się opalić. Przedpołudniowe weekendowe rowerowe wypady rodzinne są do tego fenomenalną okazją.

  • Jazda na rowerze poprawia wydolność układu krążeniowego i oddechowego. Dzięki temu poprawisz swoją kondycję.

  • Jazda na rowerze nie obciąża stawów, gdyż część ciężaru ciała opiera się na siodełku.

Przeczytaj również: pieknojestwtobie.com/cla-spalacz-tkanki-tluszczowej-wlasciwosci-dzialanie-suplementu/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki