Atopowe zapalenie skóry  to schorzenie, na które do tej pory nie ma lekarstwa. Pojawia się ono zazwyczaj w dzieciństwie - szczególnie u noworodków i dzieci między 6 a 7 rokiem życia.


Skąd bierze się AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba wywołana genami, ale także nieprawidłowościami w organizmie — w tym nieodpowiednią budową naskórka.

AZS objawia się swędzeniem, co powoduje u dziecka bezsenność i kłopoty z koncentracją. Co więcej, na skórze chorego pojawiają się wysypka, krostki oraz suche placki. Ich lokalizacja może być przeróżna, co w dużej mierze uzależnione jest od stanu zaawansowania choroby. Zmienione miejsca znajdziemy na twarzy, łokciach, kolanach, głowie, a także tułowiu i nogach dziecka.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Im wcześniej udamy się do lekarza, tym lepiej! Zaoszczędzimy naszemu dziecku cierpienia i zaostrzenia się dolegliwości. Przy łagodnej wersji choroby należy zastosować odpowiednie maści i kremy. Te wystarczą, by załagodzić objawy i ulżyć w irytującym swędzeniu. Jeśli stan jest poważniejszy, a swędzenie wyjątkowo nasilone lekarz może podać tabletki przeciwuczuleniowe. Choć kiedyś na AZS podawało się kremy sterydowe, dziś odchodzi się od tej metody leczenia.

Czego unikać?

Dziecko z AZS wymaga od rodziców odpowiedniego przeorganizowania domu. Z pewnością należy zadbać o czystość w domu, by dziecka dodatkowo nie uczulał kurz. Zwykłe kosmetyki do kąpieli zastępujemy tymi przepisanymi przez lekarza. Zwracajmy uwagę, by dziecko po każdej kąpieli odpowiednio natłuszczało skórę. Pościel i ubrania dziecka pierzemy w specjalnych ekologicznych proszkach dla alergików.

Nie narażajmy osób z atopowym zapaleniem skóry na przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, bo to może dodatkowo wysuszyć ich skórę i nasilić dolegliwości. Papierosy przy dziecku z AZS są całkowicie zabronione, bo są dla chorego silnie drażniące. Pamiętajmy, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry, nie powinny pływać w chlorowej wodzie, dlatego jeśli, chcecie wybrać się z nimi na basen, to zdecydujcie się na ten ozonowany.

Życie z AZS

Nie da się ukryć- nawet mimo odpowiedniej pielęgnacji i higienicznego trybu życia dalej jesteśmy narażeni na nawroty objawów atopowego zapalenia skóry. Nie warto ignorować nawet tych najmniejszych, tylko jak najszybciej wybrać się do dermatologa.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki