Nieswoiste zapalenie jelit jest przewlekłym stanem zapalnym obejmującym całość lub fragment przewodu pokarmowego. Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Zarówno jedna, jak i druga forma jest wyniszczająca i może prowadzić do poważnych powikłań.

Powikłania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może rozwijać się bezobjawowo, a dolegliwości w postaci utrzymującego się bólu po lewej stronie podbrzusza czy występowanie krwi lub śluzu w kale, pojawiają się często dopiero w zaawansowanej postaci choroby.

Nieleczone wrzodziejące zapalenie jelita grubego prowadzi do wystąpienia powikłań, w tym m.in. zapaleń skóry i stawów, owrzodzeń błony śluzowej jamy ustnej, a także krwawień czy perforacji jelit. Ten rodzaj schorzenia zwiększa ryzyko tworzenia się niebezpiecznych dla zdrowia zakrzepów oraz zachorowania na raka jelita grubego.

Powikłania choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna wywołuje stan zapalny błony śluzowej przewodu pokarmowego i może obejmować jego różne fragmenty. Daje dolegliwości nie tylko ze strony układu trawienia, ale zaburza pracę innych organów, w konsekwencji czego pojawia się np. zapalenie oczu, stawów, anemia, osteoporoza, opóźnienie wzrostu u dzieci.

Do najczęstszych powikłań tej choroby należą: zapalenie jelita powodujące biegunki, krwawienia, zwężenie światła jelita, powstawanie przetok. Obserwuje się także owrzodzenia przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej i okolic odbytu. Zdarzają się również tzw. szczeliny odbytu, czyli przerwania ciągłości tkanek, grożące zakażeniem oraz wywołujące bolesne wypróżnienia.

Podobnie jak w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelit, nieleczona choroba Leśniowskiego-Crohna, zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Leczenie powikłań w nieswoistym zapaleniu jelit

Nie istnieje jeden skuteczny lek, pozwalający wyeliminować objawy powikłań w nieswoistym zapaleniu jelit. Terapia polega głównie na łagodzeniu objawów choroby głównej, będącej przyczyną powikłań i przywróceniu równowagi mikroflory jelitowej. O sposobie leczenia decyduje specjalista, ale oprócz tego warto samodzielnie zadbać o jadłospis. Pomocny może okazać się dzienniczek posiłków, który pozwoli zanotować spożyte produkty, samopoczucie i w konsekwencji wyeliminować z diety to, co wywołuje dyskomfort, ból lub biegunkę.

Dieta przywracająca równowagę mikroflory jelitowej powinna być lekka, pozbawiona sztucznych dodatków i konserwantów. Dobrze jest więc przygotowywać posiłki samodzielnie, w domu, w przemyślany sposób. Warto wzbogacić jadłospis o błonnik, warzywa i owoce oraz kefiry czy naturalne jogurty, o ile nie występuje nietolerancja laktozy. Można także sięgnąć po preparaty zawierające żywe szczepy bakterii - więcej informacji na stronie www.lactoral.pl.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki