Obalamy mity dotyczące wody z kranu, reklamowanej jako woda pitna. Trwająca w całej Polsce kampania wodociągów nie informuje o zagrożeniach jakie czyhają na użytkowników kranówki.

Woda jest bardzo ważna dla organizmu człowieka, choćby z tego powodu, że stanowi ponad połowę jego masy ciała. Dlatego dość istotne jest jakiej jakości wodę pijemy. Słynne powiedzenie jesteś tym co jesz można też przekuć na jesteś tym co pijesz. Osoby dbające o zdrowie wypijają dziennie co najmniej dwa litry wody źródlanej.

Na przestrzeni ostatnich 15 lat rosła świadomość Polaków dotycząca roli wody w organizmie człowieka. Każde dziecko wie, że wszelkie koncentraty i napoje gazowane nie są zdrowe i zamiast nich należy wypijać czystą wodę. Wiele osób zamawia wodę do domu, są też firmy specjalizujące się w dostarczaniu wody do biur. Taka woda, zamknięta w hermetycznych butlach, pochodzi z podziemnych źródeł wodnych umiejscowionych w czystych rejonach górskich. Tylko tam woda nie jest zanieczyszczona nawozami sztucznymi i ciężkim ołowiem.

Woda z wodociągu równie dobra?

Prowadzona przez gminy i powiaty kampania informuje, że dzięki środkom unijnym w całym kraju udało się wybudować nowoczesne stacje uzdatniania wody. Jakość produkowanej przez nie wody jest ściśle monitorowana dzięki rozporządzeniom ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, oraz wymogów unijnych i Światowej Organizacji Zdrowia.

I rzeczywiście jakość wody wytwarzanej w stacjach uzdatniania jest bardzo wysoka. Jej skład chemiczny jest badany nie tylko przez czułe urządzenia elektroniczne, ale też przez żywe małże. Te skorupiaki są bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia i zakłócenia składu chemicznego wody i jeśli wyczują jakąkolwiek szkodliwą substancję natychmiast zamykają skorupy.

Problem czystości kranówki nie został jednak rozwiązany. Ponieważ wodociągi odpowiadają wyłącznie za wodę dostarczoną do wodomierza głównego, nie biorą natomiast odpowiedzialności za zanieczyszczenia, które dostają się do wody w drodze z wodomierza do kranu. Brudne rury, pełne szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów i toksycznych substancji powodują, że woda kranowa wcale nie jest bezpieczna do spożycia. Kampania zachęcająca Polaków do picia kranówki nie informuje o tych zagrożeniach i w rezultacie wiele osób naraża się na działanie szkodliwych substancji.

Woda do domu i biura

Skoro wiadomo, że woda z kranu nie nadaje się do spożycia, jaką wodę należy wybrać do codziennego stosowania? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Najlepsza do gotowania, przygotowywania przecierów oraz picia jest woda źródlana. Jej przewagą nad wodą mineralną jest właśnie umiarkowana zawartość minerałów. Wody zawierające duże ilości makro i mikro elementów nie mogą być stosowane jako woda uniwersalna, ze względu na wysycenie substancjami, których np. nie powinno się gotować.

Więcej informacji na temat zalet wody źródlanej przeznaczonej do picia w domu i biurze znajdą Państwo tutaj: https://getfresh.pl/oferta/zestaw-woda-dystrybutor

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki