Wypadanie włosów może być objawem łysienia plackowatego, które przeważnie dotyka młode osoby poniżej trzydziestego roku życia.

Jest to choroba przewlekła, która doprowadza do powstawania nieestetycznych i rozległych plam na skórze głowy. Równie często w wyniku łysienia plackowatego chorzy tracą owłosienie brwi. Jakie są objawy tego typu łysienia? Jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Charakterystyczne objawy łysienia plackowatego

Najczęściej pierwsze objawy łysienia plackowatego można zauważyć w okolicy głowy, ale mogą się one pojawić także w obrębie zarostu na twarzy czy też na innych owłosionych miejscach na ciele. Pierwsze zmiany są okrągłe, a ich wielkość podobna jest do wielkości monety. Z upływem czasu dochodzą kolejne ogniska łysienia. Plackowate plamy na skórze głowy mogą być pojedyncze lub mnogie, a ich wielkość jest różnorodna, chociaż najczęściej zmiany mają średnicę od pięciu do dziesięciu centymetrów. Ogniska łysienia rzadko kiedy rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię skóry głowy. Najczęściej występują tylko na ograniczonej przestrzeni. Charakterystyczne są włosy wykrzyknikowe podczas tego schorzenia, czyli krótko ułamane włosy, które pojawiają się wokół ognisk wyłysienia.

Łysienie plackowate jest schorzeniem, gdzie mamy do czynienia ze zmianami zapalnymi, ale pomimo tego nie obserwuje się objawów typowych dla stanu zapalnego. Nie pojawia się bowiem rumień ani też złuszczenie. Jedynymi objawami na które mogą uskarżać się chorzy to świąd skóry łysiejącego miejsca. Z tego powodu często do trychologa trafiają chorzy w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego też warto udać się do specjalisty już przy zaobserwowaniu u siebie pierwszych niepokojących objawów typu wypadanie włosów. W ciężkich przypadkach łysienia plackowatego może dojść do wystąpienia patologicznych zmian na paznokciach.

Chociaż włosy mogą po jakimś czasie samoistnie zacząć odrastać, to wkrótce może dojść do nawrotu łysienia plackowatego, czyli do ponownej utraty owłosienia skóry głowy.

Zobacz: Nowoczesne metody leczenia łysienia i wypadania włosów dr Trycholog z Gdańska.

 

Jakie metody są obecnie wykorzystywane do leczenia łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate jest schorzeniem trudnym do wyleczenia, a na dodatek kuracja jest długotrwała i nie musi przynieść zadawalających rezultatów. Metoda leczenia zależy od wieku chorego, stadium choroby, ilości utraconych włosów oraz efektów ubocznych na skutek wybranej terapii. Nie zawsze bowiem wystarczy leczenie naturalne, a nierzadko konieczne jest zastosowanie broni większego kalibru, czyli bardziej inwazyjnych metod.

Często sięga się w przypadku leczenie plackowatego po minoksydyl, a dokładniej chodzi o płyny oparte na pięcioprocentowym stężeniu tej substancji, które stosuje się bezpośrednio na skórę głowy. Taki roztwór należy wcierać dwa razy dziennie w chorobo zmienione miejsca. Skutkiem ubocznym tej metody leczenia jest możliwość wystąpienia zaczerwieniania oraz łuszczenia.

Stosuje się także krioterapię, czyli terapię zimnem. Jednak metoda ta wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ nawet chwilowe nadmierne obniżenie temperatury może spowodować uszkodzenie mieszków włosowych.

Inną metodą jest immunoterapia miejscowa polegająca na wywoływaniu nadwrażliwości kontaktowej przy wykorzystaniu silnych alergenów kontaktowych.

Jeśli chodzi o leczenie doustne, to zwykle stosuje się preparaty o działaniu immunopresyjnym, czyli cyklosporynę oraz kortykosteroidy.

Sprawdzonym sposobem walki z łysieniem plackowatym jest fotochemioterapia, czyli tak zwane PUVA. Terapia polega na podaniu pacjentowi leku uczulającego na światło, czyli psoralenu, a następnie naświetla się go wyselekcjonowanymi promieniami UVA. Takie naświetlenia są wykonywane trzy razy w tygodniu.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki