Zdrowe zęby to piękne zęby! Badanie stomatologiczne w przypadku osób dorosłych jest zalecane co pół roku, a w przypadku dzieci co trzy miesiące.

Niestety, ale wiele osób zapomina o wizytach kontrolnych i wybierają się one do dentysty tylko wtedy, kiedy zęby zaczynają boleć.

Próchnica - groźna choroba bakteryjna

Próchnica jest zakaźną chorobą bakteryjną, która nieleczona powoduje nie tylko ostry ból zębów, ale może ciągnąć za sobą inne problemy zdrowotne. Aby doszło do pojawienia się próchnicy, muszą w tym samym czasie pojawić się cztery czynniki:

1. Bakterie - głównymi bakteriami próchnicotwórczymi są paciorkowce oraz L. acidophilus.
2. Cukry - są pożywną dla bakterii, szczególnie duży wpływ na metabolizm bakterii mają glukoza, fruktoza oraz sacharoza.
3. Podatność zębów - jest to cecha indywidualna, wynikająca z predyspozycji genetycznych oraz poziomu przyjmowanego wapnia i fluoru w okresie wzrostu.
4. Czas - próchnica nie pojawi się od razu przy pierwszym spożyciu cukru, ale jeżeli zęby nie zostaną po tym oczyszczone, to może zacząć się rozwijać.

Wiele osób nieregularnie lub nieprawidłowo szczotkuje zęby, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Jeżeli do stomatologa wybierzemy się za późno, to konieczna będzie endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Jest to zabieg długi i bolesny, a do tego nie zawsze finansowany przez NFZ. Regularne wizyty, co 6 miesięcy, pozwalają w czas zauważyć ognisko próchnicy, które w początkowej fazie nie jest bolesne, ani duże. Taki początek próchnicy łatwo wyleczyć, można to zrobić już podczas wizyty kontrolnej.

Stomatologia to nie tylko próchnica
Warto pamiętać o tym, że stomatolog nie zajmuje się tylko i wyłącznie chorobami zębów, ale także chorobami dziąseł. Przykładem niezwykle częstej w Polsce choroby jest paradontoza, nazywana przyzębicom. Jest to choroba zapalna dziąseł, która zaczyna się od nagromadzonego kamienia nazębnego. Kamień nazębny może być usuwany tylko w gabinecie stomatologicznym.

Czyszczenie kamienia nazębnego zazwyczaj przeprowadzane jest dwa razy do roku, ale u niektórych osób zbiera się on na tyle często, że zabieg należy przeprowadzić częściej. Dobry stomatolog podczas usuwania kamienia dodatkowo powinien sprawdzić stan starych plomb i ewentualnie wymienić je na nowe. Zabieg usuwania kamienia trwa zaledwie kilka minut, więc może być przeprowadzony podczas rutynowej kontroli stanu uzębienia.

Co jeszcze dają regularne wizyty u dentysty?
Regularne wizyty u dentysty dają nam pełną kontrolę nad stanem zębów oraz dziąseł, co jest bardzo ważne przy profilaktyce najpopularniejszych chorób zębów i przyzębia. Samodzielnie sprawdzenie stanu uzębienia nie jest możliwe ze względu na brak odpowiedniego sprzętu i brak doświadczenia.

Co jeszcze dają regularne wizyty u dentysty? Pomagają one ocenić, czy prawidłowo czyścimy zęby oraz, czy korzystamy z odpowiednich środków do ich pielęgnacji. W czasie wizyty kontrolnej można poprosić dentystę o zaprezentowanie prawidłowej techniki czyszczenia zębów - w końcu lepiej nauczyć się tego późni niż wcale!

Wybierając się co sześć miesięcy do dentysty, mamy pewność, że z naszymi zębami wszystko jest dobrze. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy - im wcześniej zostanie podjęte leczenie jakiegoś problemu związanego z zębami, tym mniejszy będzie jego koszt.

Artykuł poleca bardzo dobry stomatolog z Poznania - gabinet stomatologiczny Allecoudent

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki