Zazwyczaj cera naczyniowa objawia się zaczerwienieniem skóry, które na początku stosunkowo szybko znika. Wraz z wiekiem problem się jednak nasila – staje się trwalszy oraz bardziej uciążliwy.

Co można zrobić, aby przywrócić skórze twarzy zdrowy wygląd? Warto pomyśleć zarówno o pielęgnacji domowej i diecie, które będą dostosowane do cery tego typu, jak i o profesjonalnych zabiegach kosmetycznych.

Problemy naczyniowe skóry występują dziś u coraz większej liczby osób – nie tylko młodszych, ale także starszych. W niektórych przypadkach skłonność do teleangiektazji można zauważyć już w okresie dojrzewania, zaś po 20 roku życia ta niedoskonałość zazwyczaj się nasila. Ponadto, nieestetyczne zaczerwienienia w okolicach twarzy nie dotyczą jedynie cery wrażliwej lub cienkiej. Równie często problemy naczyniowe mogą się pojawić u osób, które posiadają skórę grubą i tłustą.

Przyczyny i objawy cery naczyniowej

O pojawieniu się objawów cery naczynkowej decydują różne czynniki. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, nagłe zmiany temperatury (powietrza lub wody), stres, picie mocnej kawy lub herbaty, nadmierne spożywanie alkoholu czy też częste sięganie po ostre bądź kwaśne potrawy. Jak widać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować zniwelować niepożądane zaczerwienienie samodzielnie. Świetne rezultaty może przynieść właściwa pielęgnacja domowa oraz towarzysząca jej lekkostrawna dieta. Jednakże, niekiedy efekty zdrowego trybu życia są niewystarczające i wtedy niezbędna okazuje się interwencja profesjonalnego kosmetologa. Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie, jakie kuracje kosmetyczne, ściśle dostosowane do wymagań cery naczyniowej, są dziś oferowane przez salony urody?

Gabinetowe sposoby na zaczerwienienia na skórze

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że celem wizyty w salonie kosmetycznym jest zawsze wzmocnienie rezultatów zdrowego trybu życia. Innymi słowy, jedynie połączenie wszystkich korzystnych dla organizmu działań da zadowalające i długotrwałe efekty. A jak jest w przypadku zabiegów dla cery naczyniowej? Podczas wizyty w salonie na pewno można liczyć na to, że program kuracji zostanie dopasowany do potrzeb skóry tego typu. Natomiast najpopularniejszymi zabiegami dla cery ze skłonnością do występowania zaczerwienień są: elektrokoagulacja, zamykanie naczynek IPL oraz S.O.S marki Bielenda Professional.

Elektrokoagulacja – zabieg wykorzystujący działanie prądu elektrycznego, a konkretnie wysokiej temperatury, która występuje na końcach elektrody. Jest stosowany zarówno w celu usunięcia rozszerzonych naczynek krwionośnych, jak i brodawek, torbieli, prosaków czy też włókniaków. Elektrokoagulacja charakteryzuje się bezinwazyjnością oraz wysoką skutecznością. W przypadku redukowania niewielkich zmian skórnych, wystarczające okażą się już 2 wizyty w salonie, a niekiedy nawet jednorazowe wykonanie zabiegu.

Więcej o elektrokoagulacji dowiesz się tutaj.

Zamykanie naczynek IPL – obecnie to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia cery naczynkowej, które są stosowane w medycynie estetycznej. Sam zabieg polega na naświetlaniu zmian występujących na skórze. W rezultacie, dochodzi do uszkodzenia ściany naczynka, a następnie do jego samoistnego usunięcia z organizmu. Technologia IPL to także kuracja, która pozwala na działanie powierzchniowe lub w głębszych warstwach skóry. Ponadto, zabieg można wykonać zapobiegawczo, w celu zniwelowania objawów trądziku różowatego.

Przeczytaj o zamykaniu naczynek IPL pod tym linkiem.

S.O.S. marki Bielenda Professional – zabieg przeznaczony dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Jego zadaniem jest wzmocnienie cery naczynkowej, złagodzenie podrażnień, pobudzenie funkcji ochronnych skóry oraz wyrównanie kolorytu. W trakcie kuracji S.O.S. marki Bielenda Professional wykorzystuje się wysokiej jakości preparaty kosmetyczne, które zawierają m.in. witaminę C oraz rutynę. Po wykonaniu zabiegu naczynka stają się bardziej odporne na pękanie.

- Profesjonalne leczenie objawów skóry naczyniowej jest zawsze poprzedzane wywiadem przeprowadzanym przez kosmetologa. To właśnie od oceny stanu i typu skóry zależy wybór odpowiednich środków, np. parametrów lasera w przypadku zamykania naczynek IPL. Program kuracji składa się zazwyczaj z kilku zabiegów, gdyż jednorazowa wizyta nie zagwarantuje długotrwałych efektów - wyjaśnia Anita Święconek, ekspertka salonu kosmetycznego Qclinique.

Jak pielęgnować cerę naczyniową w domu?

Przy domowej pielęgnacji skóry naczyniowej podstawową kwestią jest wybór odpowiednich kosmetyków. Skóra ze skłonnością do występowania zaczerwienień cechuje się bowiem szczególną wrażliwością, a co za tym idzie – może negatywnie reagować na niektóre składniki preparatów dostępnych w sklepach. Z pewnością należy unikać kosmetyków, które zawierają aceton, alkohol etylowy lub kwas glikolowy. Wspomniane substancje jedynie nasilą występowanie problemów naczyniowych skóry.

Po jakie środki warto w takim razie sięgać? Przede wszystkim po kosmetyki o działaniu łagodzącym, wzmacniającym oraz uszczelniającym ściany naczyń krwionośnych. W tym zaś pomogą składniki odżywcze różnych preparatów, m.in. kasztanowiec, krzem, bluszcz, alantoina, pantenol, rumianek, arnika, algi, wyciąg z drzewa różanego oraz witaminy C, K, E, P. Pielęgnację domową dobrze również wspomóc właściwym odżywianiem. Skoro jedną z przyczyn pojawienia się cery naczynkowej jest częste spożywanie alkoholu, ostrych lub kwaśnych potraw, mocnej kawy oraz herbaty – można zacząć od wyeliminowania niepożądanych elementów diety. Czym jednak wzbogacić codzienny jadłospis, aby skóra odzyskała zdrowy wygląd?

- Właściwa dieta dodatkowo wspomoże walkę z objawami cery naczynkowej. Natomiast konkretne produkty najłatwiej wybrać obserwując to, jak nasza skóra reaguje na ich spożywanie. W diecie na pewno nie powinno zabraknąć różnych źródeł witamin C oraz B2, które znajdują się np. w świeżych owocach, pomidorach, papryce, warzywach liściastych, rybach oraz jajkach - tłumaczy Anita Święconek.

Poza pielęgnacją domową i zdrowym odżywianiem, przy cerze naczynkowej znaczenie mogą mieć nawet codzienne czynności, na które często nie zwraca się uwagi. Zły wpływ na naczynia krwionośne ma np. wysoka bądź niska temperatura, więc należy unikać zarówno gorących kąpieli, jak i mycia twarzy zimną lub ciepłą wodą (najlepiej sprawdzi się letnia). Ponadto, osobom borykającym się z występowaniem zaczerwienień na skórze nie zaleca się częstego korzystania z sauny, intensywnych masaży, solarium, długotrwałego opalania oraz depilacji woskiem (gdy substancja jest podgrzewana).

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki