Zgagą nazywa się często objaw choroby nazywanej refluksem przełykowo-żołądkowym. Schorzenie to polega na patologicznym cofaniu się pokarmu z żołądka do przełyku.

Początkowo objawy zgagi nie muszą być nasilone, jednak z czasem niemożliwe staje się spożycie posiłku bez obaw. Jak radzić sobie ze zgagą?

Objawy zgagi

Objawy zgagi mogą obejmować przełyk - wtedy występuje ból i pieczenie oraz kwaśne odbijania, zwłaszcza po spożyciu pokarmu. To właśnie tę grupę dolegliwości powszechnie nazywa się zgagą. Ale objawy choroby bywają bardzo nieswoiste i mogą wręcz uniemożliwić szybkie postawienie właściwej diagnozy. Oprócz samej "zgagi" niepokojące powinny być takie objawy, jak: osłabienie, kaszel bez innych objawów infekcji, częste zapalenia uszu czy próchnica zębów, która nie jest spowodowana brakiem higieny. Te wszystkie dolegliwości mogą być wywołane właśnie przez zgagę.

Pokarm cofający się z żołądka do przełyku ma w swoim składzie kwas żołądkowy. Ściany żołądka są chronione przed jego działaniem, jednak ściany przełyku takiej ochrony nie posiadają. Oznacza to, że po częstym działaniu kwasu na przełyk, mogą pojawić się rany - nadżerki. Jeśli zarzucanie treści pokarmowej występuje często, nadżerki nie mogą się zagoić. To może powodować ciągłą utratę małych ilości krwi, z czego osoba chora nie zdaje sobie często sprawy. Początkowo organizm wyrównuje straty, jednak po pewnym czasie taki stan prowadzi do anemii, która objawia się osłabieniem. Kaszel bez innych objawów infekcji w przypadku zgagi jest spowodowany działaniem oparów kwasu żołądkowego, które mogą podrażniać drogi oddechowe. Zapalenia ucha i próchnica występują często w przypadku, gdy treść z żołądka cofa się aż do jamy ustnej. Zdarza się to zwłaszcza w nocy i osoba chora nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę.

Przyczyny zgagi

Przyczyny zgagi mogą być różne. Najczęściej wymienia się stresujący tryb życia i spożywanie posiłków nieregularnie. Niebezpieczne jest zwłaszcza przejadanie się. Brak regularnych pór posiłków powoduje nieregularne wydzielanie kwasu żołądkowego, co również może wpłynąć na rozwój choroby. W przypadku potwierdzenia zgagi, zaleca się spożywanie małych porcji pokarmów, by żołądek szybko radził sobie z ich trawieniem. Doradza się również jedzenie kolacji najpóźniej na dwie godziny przed położeniem się spać. To zapobiega możliwości cofania się treści żołądka aż do jamy ustnej. Ten objaw jest zresztą bardzo niebezpieczny - może prowadzić do zachłyśnięcia się treścią pokarmową.

Więcej informacji na temat przyczyn powstawania zgagi: http://zgaga.eu/zgaga/przyczyny-zgagi/

Leczenie zgagi

Leczenie zgagi jest możliwe po postawieniu właściwej diagnozy. W przypadku, gdy zgaga została wykryta wcześnie, konieczna jest zwykle specjalna dieta i zażywanie leków zobojętniających kwas żołądkowy lub zmniejszających jego wydzielanie. Lekarz może zapytać również o ogólny tryb życia i zalecić zmiany, które pomagają zminimalizować objawy choroby. Warto pamiętać, że obecnie lekarz nie może zagwarantować pełnego wyleczenia. Dlatego też warto zapobiegać zgadze.

Choć zgaga może występować z przyczyn całkowicie od pacjenta niezależnych, to jednak istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do wystąpienia objawów zgagi. Przede wszystkim na wydzielanie się kwasu żołądkowego mają wpływ wszelkiego rodzaju używki. Zwłaszcza palenie papierosów może być nałogiem, który nie tylko przyczynia się do wystąpienia zgagi, ale również uniemożliwia prawidłowe leczenie. Lekarz w przypadku przeprowadzania terapii u osoby nałogowo palącej papierosy najpierw zaleca rzucenie palenia. Na zgagę ma wpływ również otyłość. Ucisk narządów wewnętrznych często sprawia, że prawidłowe działanie wpustu żołądka staje się niemożliwe. W takim przypadku priorytetowe staje się stosowanie diety, która nie tylko nie będzie nasilała dolegliwości, ale także umożliwi zrzucenie zbędnych kilogramów. W celu ułożenia prawidłowego jadłospisu, lekarz prowadzący może zalecić konsultację z dietetykiem. Jeśli choroba trwała długo, leczenie może polegać również na naprawieniu wyrządzonych przez nią szkód. Konieczna może być nawet operacja przełyku, ponieważ występowanie nadżerek prowadzi często do jego zwężenia.

Artykuł pod redakcją serwisu internetowego gastryczne.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki