Na nadwrażliwość zębów cierpi co piąty Polak. Jej przyczyn jest wiele, w tym abfrakcja zębów. Czym jest, jak wpływa na zęby i jak ją leczyć?

Abfrackje zębów są niewielkimi szczelinami w szkliwie, którego zadaniem jest ochranianie wewnętrznych warstw zęba. Mogą znajdować się na powierzchni całego zęba, jednak najczęściej powstają na żujących częściach koron zębów oraz w okolicach szyjek zęba, tuż pod dziąsłami. Te większe można zobaczyć za pomocą latarki przyłożonej do zęba jako linie biegnące wzdłuż zęba. Pęknięcia takie powstają głównie pod wpływem zbyt dużych sił naciskających na zęby. Tak więc największe ryzyko ich powstawania istnieje u osób które zbyt mocno zaciskają żuchwę, lub u chorych na bruksizm. Bruksizm polega na nieświadomym zgrzytaniu zębami, zazwyczaj w nocy. Cierpi na niego blisko 10% dorosłych, jednak wiele z nich nie jest świadoma problemu. Dopiero właśnie powstawanie abfrakcji może wskazać na istnienie tego schorzenia.

Objawy abfrakcji pojawiają się dopiero wtedy, gdy poprzez pęknięcia zostaje osłoniona zębina, gdyż samo pękanie i uszkodzenie szkliwa nie boli. Wtedy pojawiają się objawy nadwrażliwości zębów. Są nimi bóle pojawiające się po kontakcie zębiny znajdującej się pod uszkodzonym miejsca z ciepłymi lub zimnymi pokarmami czy płynami. Ból może się również pojawić w reakcji na kwaśne substancje, takie jak pomarańcza czy cytryna. Czasami może być tak, że widać pęknięcia na zębach a ból nie występuje.

Leczenie abfrakcji przede wszystkim polega na zapobieganiu pogłębiania się pęknięć oraz powstawania nowych. W związku z tym podstawą jest stosowanie szyn odciążających na noc u osób z bruksizmem, oraz różnego typu metody relaksacyjne powodujące rozluźnienie mięśni zaciskających żuchwę. U osób z podłożem psychicznym zbyt mocnego zaciskania i zgrzytania zębami niekiedy konieczna jest psychoterapia lub leki uspokajające. U osób z objawami bólowymi pomocna może być pasta na nadwrażliwość zębów. Dodatkowo można się zgłosić do dentysty w celu wypełnienia większych pęknięć w szkliwie. Jest to przydatne gdy objawy długo się utrzymują lub też ze względów estetycznych, gdy widać linie pęknięć na przednich powierzchniach zębów. Do wypełniania używa się kompozytu, czyli materiału wieloskładnikowego lub kostniwa szklano-jonomerowego. Zabieg ten rozwiąże problem abfrakcji i jeśli objawy nadwrażliwości nadal się utrzymują, należy szukać innych jej przyczyn.

Abfrakcje są naturalnym procesem starzenia się zębów, jednak gdy pojawiają się zbyt licznie i objawiają się bólem należy podjąć działania ochraniające zęby przed głębszym zniszczeniem.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki