Skóra rąk różni się od tej, która pokrywa inne partie ciała. Posiada mało gruczołów łojowych i bardzo cienką warstwę hydrolipidową, a tym samym brakuje jej naturalnej ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jest niezwykle wrażliwa, dlatego często przesusza się, pęka, pokrywa zaczerwienieniami i przebarwieniami, czy marszczy.

Skóra dłoni wymaga szczególnej uwagi. Należy o nią dbać co najmniej tak, jak o cerę twarzy. Dzięki systematycznej pielęgnacji można cieszyć się pięknymi, delikatnymi dłońmi i miękką, jasną ich skórą przez długie lata. W jaki jednak sposób o nią dbać? O tym powiemy w tym artykule.

Przede wszystkim - ochrona

Gruczoły łojowe na dłoniach wydzielają znikome ilości sebum naturalnie chroniącego przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Przez to właśnie, skóra dłoni jest bardzo podatna na wszelkie uszkodzenia, których podłoże może być:
- mechaniczne (np. tarcie o szorstką lub ostrą powierzchnię/przedmiot/materiał)
- chemiczne (np. wyjałowienie, wysuszenie czy zaburzenie Ph pod wpływem oddziaływania substancji chemicznych)
- atmosferyczne (np. zaczerwienienie, oparzenie, wysuszenie, pękanie na zimnie, cieple czy wietrze)
- związane z promieniowaniem UV (np. wysuszenie, poparzenie, przebarwienie)
oraz inne, tutaj nie wymienione.


Chcąc zapobiec tym uszkodzeniom, należy skórę dłoni chronić przed czynnikami je wywołującymi. Absolutnie wszystkie czynności, przy których może dojść do mechanicznego lub chemicznego jej uszkodzenia (takie jak sprzątanie, pranie czy majsterkowanie) trzeba wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Panie domu lubią używać tych sztywnych, zrobionych z grubej gumy. Niemniej jednak do pewnych prac znacznie lepiej nadają się te chirurgiczne, przylegające ściśle do palców. Powinno się też osłaniać dłonie przed zimnem i wiatrem (nie tylko przy minusowych temperaturach!) - do tego celu służą oczywiście różnej grubości i maści rękawiczki lub w przypadku ich braku zwyczajne kieszenie oraz gorącem (np. przy pracach w kuchni, gdzie bezwzględnie należy stosować rękawice lub rękawy kuchenne).
Wypada przyzwyczaić się też do regularnego stosowania kremu do rąk. Powinien on zawierać substancje natłuszczające, nawilżające oraz obowiązkowo filtr UV. Częstotliwość używania kremu trzeba dobrać do indywidualnych potrzeb skóry, jednak zaleca się go wsmarowywanie minimum kilka razy dziennie, szczególnie na świeżym powietrzu.

Pielęgnacja


Aby skóra dłoni była piękna i zdrowa, należy ją możliwie często złuszczać. Można to robić peelingiem z drogerii czy apteki lub takim wykonanym z domowych składników (np. oliwy i cukru). Zabieg powinno się powtarzać dwa-trzy razy w tygodniu. Skórę rąk warto też dodatkowo odżywiać. Można to zrobić za pomocą specjalnej maseczki, dedykowanego skórze rąk serum lub sposobami domowymi (np. kleiku z siemienia lnianego czy mikstury oliwy i miodu).

Zdrowie


Pomimo skrupulatnej pielęgnacji skóra dłoni potrafi płatać figle. Pojawiają się na niej różne zmiany, z którymi ciężko sobie poradzić. Często mają one podłoże chorobowe. Słuszność takiego podejrzenia sprawdzi doświadczony lekarz dermatolog Oceni on stan skóry i w razie potrzeby zaleci odpowiedni preparat lub skieruje na badania, w celu wykluczenia innych chorób.

Podsumowując, dbanie o skórę dłoni nie jest takie trudne, jakie się wydaje. Aby jednak pielęgnacja skóry rąk miała sens, należy poświęcić jej sporo uwagi. Na pewno warto.

Źródła:

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/stopy-rece-paznokcie/codzienna-pielegnacja-dloni-wygladzanie-suchych-i-szorstkich-dloni_40884.html

http://drkozicka.pl/arts/dermatologia-kliniczna/

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki