Bóle brzucha, biegunki na zmianę z zaparciami, bóle żołądka, uczucie ciężkości i przepełnienia, gazy, wzdęcia. Tak mogą objawiać się problemy trawienne.

Objawami zaburzeń trawienia są także: zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia snu. Początkowo mogą mieć one łagodny przebieg. W momencie, kiedy zbagatelizujemy pierwsze sygnały i nie wprowadzimy zmian w codziennej diecie, wówczas mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Według licznie przeprowadzonych badań, na problemy trawienne cierpi ponad 40% społeczeństwa. Stwierdzono, że dolegliwości ze strony układu trawiennego częściej dotykają kobiet, aniżeli mężczyzn. Zazwyczaj problemy ujawniają się w trzeciej i na początku czwartej dekady życia. Dwie trzecie osób cierpiących na problemy trawienne twierdzi, że dolegliwości pojawiają się bez ostrzeżenia. Jakie są przyczyny dyskomfortu i jak sobie z nim radzić? O tym w poniższym artykule.

Problemy trawienne - przyczyny

Za problemy trawienne odpowiedzialne mogą być rozmaite czynniki. Najczęściej wymienia się nieodpowiednią dietę, a zwłaszcza niedobór błonnika w pokarmie. Poza dietą, dolegliwości trawienne mogą być spowodowane przyjmowanymi lekami, ogólnie złym stanem zdrowia oraz stresem. U niektórych osób, problemy ze strony układu pokarmowego spowodowane są złą florą bakteryjną jelit, a także zbyt małą produkcją enzymów trawiennych.

Odpowiednia dieta lekiem na całe zło

Podstawową metodą leczenia problemów trawiennych jest odpowiednia dieta. Aby poprawić komfort codziennego życia należy zadbać o to, co się je i jak się je. Mało kto przykłada wagę do sposobu spożywania poszczególnych pokarmów. Tymczasem sposób jedzenia jest podstawą naszego samopoczucia. Warto mieć na uwadze, aby dobrze przeżuwać pożywienie. Amylaza ślinowa zawarta w ślinie, wspiera trawienie węglowodanów w ustach. Dzięki temu, już na pierwszym etapie trawienia pokarmu wspieramy usuwanie z niego toksyn. Poza tym, spokojne i powolne jedzenie eliminuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych i często bolesnych wzdęć.

Co do samych pokarmów, to na pewno warto zrezygnować z picia mocnej kawy i herbaty, a także alkoholu i napojów gazowanych. Ograniczyć należy również wysoko przetworzoną żywność i potrawy tłuste. Ograniczeniu powinny podlegać także węglowodany proste, produkty z białej mąki oraz potrawy smażone, zwłaszcza na głębokim tłuszczu. Ważne jest również to, aby nie spożywać owoców i warzyw bezpośrednio po posiłku. Warzywa i owoce jemy zawsze 1-2 godziny po jedzeniu. Przy występujących już problemach z trawieniem, nie zaleca się spożywania owoców i warzyw w postaci surowej. Najlepiej jeść je upieczone lub ugotowane.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów trawiennych, warto także postawić na gotowanie w wodzie i na parze, a także duszenie bez tłuszczu lub z małą jego ilością oraz pieczenie w folii. Zdrowa dieta powinna opierać się na chudym mięsie i rybach. Wskazane są przyprawy, które pobudzają trawienie: koper, tymianek, kminek, anyż, a także pietruszka, melisa, goździki i estragon.

W diecie, która usprawni układ trawienny powinny znaleźć się zboża, zwłaszcza pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze. Wszystkie te produkty bogate są w błonnik, który reguluje pracę i perystaltykę jelit. Dzięki odpowiednim ruchom robaczkowym jelit, pokarm nie zalega na żadnym z etapów trawienia jelitowego.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki