Pierwsze wzmianki dotyczące herbaty pochodzą z Chin z X wieku p.n.e. jednak uważa się, że ten prozdrowotny napar spożywano jeszcze wcześniej. Jedna z legend przypisuje jego odkrycie mitycznemu cesarzowi chińskiemu, który podobno jako pierwszy zapoczątkował, kultywowany do dnia dzisiejszego, ceremoniał parzenia i picia herbaty. Niezależnie od historii herbaty, to co odlegli przodkowie odkrywali w sposób empiryczny o jej korzystnych właściwościach, obecnie jesteśmy w stanie potwierdzić z pomocą nauki.

Rodzaje i właściwości herbat

Istnieje wiele odmian herbaty, począwszy od tych najbardziej tradycyjnych - czarnej i zielonej, poprzez białą, czerwoną (pu-erh) i niebieską (ulung), a na żółtej, uznawanej za najszlachetniejszą, skończywszy. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym sposobem przyrządzania i właściwościami.

Herbata czarna - temperatura parzenia 100°C, 2-3 minuty. Ze względu na dużą zawartość teiny działa pobudzająco i orzeźwiająco. Działa korzystanie na układ krwionośny: obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzakrzepowo. Cechuje się dobroczynnym wpływem na układ pokarmowy: zmniejsza ryzyko próchnicy, działa bakteriobójczo oraz wzmaga produkcję soków trawiennych.

Herbata zielona - chcesz być młody? Pij zieloną herbatę. Zielona herbata zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które zmniejszają stężenie wolnych rodników w organizmie. Działa ponadto antybakteryjnie i antywirusowo. Obniża poziom cholesterolu, w związku z czym zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Podobnie jak czarna herbata - posiada fluor - zapobiega rozwojowi próchnicy. Zieloną herbatę należy zalewać wodą o temperaturze 60-80°C (1-3 min.). Te same liście można zaparzać do 3 razy.

Herbata biała - jej podstawową zaletą, podobnie jak w przypadku zielonej herbaty, są spowalniające procesy starzenia przeciwutleniacze. Wynika to z odmiennej technologii produkcji - herbat tych nie poddaje się fermentacji przed ostatecznym suszeniem. Pozostałe właściwości zdrowotne pokrywają się z tymi, które oferuje herbata zielona. Biała herbata zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Napar przygotowujemy maksymalnie trzykrotnie w temperaturze 80°C (2-4 min.).

Herbata czerwona - wymaga 2-3 minutowego parzenia w 90-100°C. Zaleca się kilkukrotne parzenie tego samego suszu, gdyż wiąże się to z uwalnianiem innych wartościowych substancji. Czerwona herbata znacząco usprawnia działanie układu trawiennego, w tym wątroby. Lepsze procesy trawienne wspomagają odchudzanie oraz wzmacniają organizm. Ponadto obniża cholesterol i oczyszcza organizm z niekorzystnych substancji.

Herbata niebieska - zawiera duże ilości taniny, działa zatem antyrakowo. Ponadto redukuje nadciśnienie tętnicze zmniejszając tym samym ryzyko zawału serca. Działa oczyszczająco na organizm zwiększając jego odporność oraz przyspiesza procesy spalania tkanki tłuszczowej. Niebieską herbatę parzymy ok. 2 minut w temperaturze 90-95°C.

Herbata żółta - specjalnie selekcjonowana z najmłodszych listków krzewu herbacianego wraz z nierozwiniętymi pączkami. Najbardziej unikalna i luksusowa wśród herbat. Posiada właściwości uspakajające, wskazana do picia przed snem. Działa oczyszczająco na organizm i usprawnia pracę układu pokarmowego. Parzenie odbywa się w temperaturze 70-80°C przez 2-3 minuty.

Przepisy na herbatę

Codzienne picie herbaty możemy znacząco urozmaicić poprzez stosowanie dodatków smakowych i spożywczych. Serwis kalkuluj.pl wychodzi na przeciw wszystkim amatorom herbaty i publikuje inspiracje na przygotowanie atrakcyjnych napojów herbacianych. Przepisy na herbatę, które znajdą Państwo na łamach portalu, nie tylko odsłonią tajniki wielowiekowej sztuki herbacianej, ale także umożliwią zakup najróżniejszych gatunków herbat z całego świata!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki