Nie posiadasz stałego zatrudnienia? Marzysz o zmianie pracy? Chętnie przyjmiesz ofertę zatrudnienia, która zapewni Ci wyższa pensję i możliwość zawodowego awansu?

Wymarzona praca czeka. Jak wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie Work Service w ciągu ostatniego roku  22% polskich pracowników otrzymało bezpośrednią ofertę pracy. Na rynku nie brakuje ofert pracy.

Jest w czym wybierać!

Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że już w 2020 roku może zabraknąć rąk do pracy. Już dziś można wyodrębnić zawody oraz regiony, które zmagają się z niedoborem siły roboczej. Według prognoz już za niespełna cztery lata to pracownicy będą dyktować warunki zatrudnienia – twardy rynek pracodawcy, przekształci się bowiem w rynek pracownika.

Pierwsze symptomy zmian można zauważyć już dzisiaj. Dostępność ofert pracy jest wysoka. W zeszłym roku co 5 pracownik otrzymał bezpośrednią ofertę pracy, skierowaną specjalnie do niego Pracownik o propozycję pracy nie zabiegał samodzielnie – praca znalazła go sama, głównie za pośrednictwem Internetu – poprzez wiadomość e-mail, portal pracy czy bezpośrednio kontakt ze strony rekrutera.

Nie wszędzie po równo

Nie w każdym regionie jest podobnie. Ale można już wyodrębnić regiony kraju i branże, w których deficyt pracowników daje się mocno we znaki i pracodawcy zmuszeni są do poszukiwania nowych pracowników na rynku pracy. Nie obce jest również zjawisko szukania specjalistów w konkurencyjnych firmach.

Deficytowe branże

Najwięcej ofert pracy i zapotrzebowanie na pracowników zgłasza sektor produkcyjny. O dziwo nie uskarża się na braki w kadrze kierowniczej, ale ma trudności z pozyskaniem pracowników niższego szczebla. Rąk do pracy stale brakuje w sektorze usługowym. Trudności ze znalezieniem pracowników na stanowiska specjalistyczne ma sektor publiczny, znacznie lepiej w tej materii radzi sobie sektor prywatny.

Branże, które odnotowują największą liczbę ofert pracy w kraju to:

  • IT (10,18% ogółu),

  • księgowość i finanse (9,17%),

  • administracja (5,94%)

Podejmujemy wyzwanie!

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Work Service, wśród pracowników, którzy otrzymali bezpośrednią ofertę pracy, na zaproponowane warunki zgodził się co trzeci badany. - Choć nie planowałam zmiany miejsca zatrudnienia, to oferta nowej pracy była na tyle korzystna, że zdecydowałam się na podjęcie ryzyka i zmianę. Dziś nie żałuję. Mam znacznie lepsze warunki płacowe, możliwość poszerzania wiedzy na szkoleniach branżowych oraz wyrozumiałe kierownictwo, które rozumie i szanuje pracownika. Praca marzeń! – mówi Magda Borucka, pracownica działu marketingu w dużej firmie IT.

Nowe sposoby szukania pracy

Dotychczas najchętniej nowej pracy poszukiwaliśmy za pośrednictwem znajomych oraz pozyskiwanych rekomendacji. Choć ta metoda jest nadal dziś popularna, została wyparta przez poszukiwanie za pośrednictwem portali internetowych oraz zakładek kariera na stronie konkretnego pracodawcy.

Warto wziąć stery we własne ręce i nie czekając aż praca sama nas znajdzie, wyjść naprzeciw karierze.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki