Rejestracja czasu pracy jest standardem w coraz większej ilości przedsiębiorstw funkcjonujących w naszym kraju, niezależnie od pochodzenia czy branży, w której działa przedsiębiorstwo.

Działa to najczęściej w tych zakładach, w których pracownicy pracują w konkretnych godzinach. Dlatego też system rejestracji ma na celu nie tylko ewidencję obecności pracownika, ale także zmobilizowanie go do pracy w pełnym czasie pracy, dającej efektywniejsze wyniki.

Istnieją jednak takie grupy zawodowe, które- choć pracują w określonych porach- to trudno wymiernie przeliczyć efekty ich pracy. Do tej grupy należą między innymi lekarze. Nie jest trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę specyfikę pracy przeciętnego lekarza. Jak więc wyjaśnić powód, dla którego lekarze niechętnie poddają się obowiązkowi rejestracji czasu pracy?

Lekarz w swojej pracy kieruje się indywidualnym podejściem do pacjenta. Trudno jest wyliczyć czas poświęcony średnio jednej osobie, dlatego też czas pracy lekarza często ulega deformacji. Lekarze pracując z pacjentami, niezależnie od specjalizacji , często pracują po godzinach, aby pomóc wszystkim pacjentom. Jak więc rozwiązać ten problem?

Na rynku znaleźć można sporo różnych rejestratorów czasu pracy, działających na nieco innej zasadzie. Elektroniczne programy wypierają papierową listę obecności. Lekarze najczęściej korzystają z rejestratorów działających na karty magnetyczne. Jest to o tyle wygodne, że każdy lekarz posiada swoją kartę, którą posiada przy sobie przez cały dzień pracy. Nie jest to idealny sposób na ewidencję czasu pracy grupy zawodowej lekarzy, ale najbardziej optymalny spośród dostępnych na rynku. Można skorzystać także z opcji, jaką daje nam część firm oferujących rejestratory, czyli możliwość stworzenia systemu rejestracji czasu pracy stworzonego specjalnie na indywidualne zamówienie. Jest to coś nie tyle nowego na rynku, co jeszcze rzadko wybieranego. Największym atutem takiego rozwiązania jest możliwość indywidualnego doboru systemu rejestracji czasu pracy, biorąc pod uwagę specyfikę czasu pracy danego zakładu, jego pracowników i rodzaju wykonywanych obowiązków.

Mówiąc o godzinach pracy lekarzy należy mieć na względzie ustawę, która reguluje tą kwestię. Ustawa mająca na celu pracę w czasie zgodnym z normami Unii Europejskiej, obliguje do niespełna ośmiogodzinnego czasu pracy w trybie dziennym, co daje niespełna czterdzieści godzin pracy tygodniowo. Rzeczywistość jednak nie zawsze odpowiada tym wytycznym, a lekarze często spędzają więcej czasu  w pracy niż jest to przewidywane. Być może stąd płynie niechęć do monitorowania czasu pracy lekarzy.

Warto rozważyć wszystkie możliwości, jakie dają nam firmy oferujące systemy ewidencji czasu pracy. Zawód lekarza odznacza się przecież pewną specyfiką pracy, więc trudno grupowo wyznaczać godziny pracy tej grupy zawodowej. Najlepszym rozwiązaniem okaże się taka rejestracja czasu pracy lekarzy, która będzie wiarygodna zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony, co pozwoli rozliczyć realny czas przeznaczony dla pacjentów.

 

Artykuł powstał przy współpracy z z firmą PTC SECURITY SYSTEMS dostawcą rozwiązań z zakresu rejestracji czasu pracy. Więcej na stronie firmowej http://biofinger.pl/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki