Wielu przedsiębiorców spotyka się na co dzień z podobnym dylematem związanym z zakupem nowych części do maszyn budowlanych.

Sprawa, która nie daje spać właścicielom firm budowlanych jest to, czy lepiej kupić części oryginalne czy tańsze zamienniki. Bardzo wielu przedsiębiorców od razu decyduje się na oryginały, inni z kolei wolą ciąć koszty. W gruncie rzeczy wybór nie jest taki prosty, a obie możliwości mają swoje zalety jak i wady.

Oryginalny znaczy lepszy?

Bardzo wiele osób jest zdania, że podczas zakupu nowych części, przede wszystkim kluczowych podzespołów, nie powinno być jakiejkolwiek dywagacji na temat tego, czy zamienniki sprawdzą się równie dobrze. Niektóre elementy maszyn budowlanych są podczas pracy narażone na bardzo duże, a zarazem zmienne, obciążenia. Nie jest to zdrowe dla jakiegokolwiek materiału i jakiejkolwiek konstrukcji, i w ten sposób dochodzi do pęknięć na skutek zmęczenia materiału. Własności wytrzymałościowe danej części zależą przede wszystkim od materiału, z którego została wytworzona dana część oraz wszelkiej dodatkowej obróbki cieplnej oraz cieplno-chemicznej. W związku z tym, to czy dana część będzie wystarczająco długo zdolna do pracy nie jest w ogóle związane z marką producenta.

Przy wyborze producenta części, przedsiębiorcy często kierują się wszelkimi certyfikatami jakości, które posiadają dane przedsiębiorstwa. Mają one świadczyć o tym, iż w przedsiębiorstwie został wdrożony zintegrowany system zarządzania jakością zgodny najczęściej z normą ISO 9001. Niestety, bardzo często wprowadzenie takiego systemy wcale nie wpływa na jakoś wytwarzanych produktów. Dość często dzieje się tak, iż posiadanie certyfikatu jakości jest fanaberią kierownictwa, które później nie przykłada się wystarczająco mocno do kwestii poprawnego funkcjonowania systemu.

Czy zamiennik to odpowiedni wybór dla wszystkich?

W gruncie rzeczy wybór tańszego zamiennika wcale nie musi świadczyć o tym, iż żywotność podzespołu będzie krótsza. Kluczową rolę pełni tutaj kwestia materiału, obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej oraz rozwiązania technologiczne. Jeżeli według tablic dany materiał wytrzyma zadane mu obciążenia, a zastosowane rozwiązania technologiczne nie doprowadzą do nagłego pęknięcia części, nic nie stoi na przeszkodzie aby taki zamiennik kupić. Należy jednak najpierw szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją danej części.

Producenci zamienników najczęściej są mniejszymi przedsiębiorstwami aniżeli firmy, które produkują oryginalne części do danych maszyn, przez co jest zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, iż taka firma będzie mogła poszczycić się posiadaniem jakiegokolwiek certyfikatu jakości. Nie znaczy to jednak o tym, iż części takiej firmy są gorsze, gdyż posiadanie certyfikatu nie musi świadczyć o faktycznej jakości wyrobu. Należy jednak się zastanowić czy wybór tańszych zamienników newralgicznych części do maszyn budowlanych jest dobrym rozwiązaniem. W takim przypadku warto przyjrzeć się również jak wygląda sytuacja z gwarancją.

Co wybrać?

Wybór powinien być przede wszystkim świadomie podjętą decyzją, gdyż części zamiennie nie muszą być wcale gorsze od oryginałów. Przede wszystkim należy przyjrzeć się i porównać materiały, z których dane podzespoły są wykonane oraz przemyśleć zastosowane w nich rozwiązania technologiczne. Jeżeli prezentują się one podobnie, warto przyjrzeć się kwestii gwarancji, w szczególności w przypadku dość czułych części maszyn. Jeżeli nawet one wyglądają dość podobnie i nie można wskazać wielkich różnic, pozostaje wybrać rozwiązanie tańsze.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki