Mimo, że w marketach i sklepach z elektroniką znajdziemy urządzenia drukujące kosztujące nawet niewiele ponad 100 złotych, w ogólności wciąż jest to sprzęt drogi. Ceny są tym wyższe, im bardziej wytrzymały jest dany model - w końcu od małej, domowej drukarki atramentowej za kilkaset złotych nie można oczekiwać, że bez sprzeciwu będzie pracować w dużym biurze, wytrzymując miesięczne obciążenie na poziomie kilku tysięcy stron. To właśnie stosunkowo wysoka cena, a także nieprzyjemności i utrudnienia wynikające z awarii urządzeń drukujących sprawiają, że warto jest jak najlepiej zadbać o ich kondycję. W jaki sposób? Na szczęście, jest to znacznie prostsze, niż się wydaje.

Dobór materiałów eksploatacyjnych

Nie trzeba chyba nikomu mówić, dlaczego materiały eksploatacyjne powinny być dopasowane do danego modelu drukarki. Tylko poprzez kompatybilność można zapewnić ich właściwą współpracę, a w konsekwencji wysoką jakość wydruków i trwałość urządzenia. Warto przy tym wspomnieć, że stosowanie oryginalnych tuszy i tonerów oznacza mniejsze prawdopodobieństwo awarii, niż w przypadku zamienników. Jest to spowodowane dużym rozrzutem jakościowym tych drugich, dlatego w przypadku podjęcia decyzji o zakupie zamienników, lepiej zdecydować się na te wytwarzane przez sprawdzonych producentów.

Zdecydowanie bardziej sceptycznie należy podchodzić do samodzielnego napełniania tuszy i tonerów. Nie tylko dlatego, że jest to zajęcie wymagające pewnej wiedzy i umiejętności, ale także z powodu ryzyka, jakie się z tym wiąże. Nieszczelność wkładu po takiej regeneracji i wyciekanie jego zawartości może prowadzić do znacznych uszkodzeń, których usuwanie jest najczęściej kosztowne.

Odpowiednie umiejscowienie drukarki

Zacznijmy od kilku wskazówek o tym, gdzie umieścić drukarkę. Wielu użytkowników bagatelizuje ten problem uznając, że przecież jej praca nie zależy w istotny sposób od warunków otoczenia. To błędne myślenie może skutkować kilkoma problemami. Pierwszym z nich jest duże nasłonecznienie, które podwyższa temperaturę wewnątrz urządzenia (nie jest to zjawisko korzystne), a w przypadku drukarek laserowych i kserokopiarek może powodować zmiany w naładowaniu bębna światłoczułego, rzutujące na jakość wydruku. Kolejną ważną sprawą jest dostęp zanieczyszczeń. Urządzenia drukujące mają własne układy chłodzenia złożone z tłoczących powietrze do ich wnętrza wentylatorów. Im czystsze jest powietrze tym wolniej kurz i zabrudzenia gromadzą się na elementach wewnętrznych, zaś drukowanie odbywa się z mniejszymi oporami. Z tego powodu, urządzenia drukujące powinny być umieszczane z dala od przeciągów i źródeł zanieczyszczeń, takich jak na przykład okno otwarte na ruchliwą ulicę.

Regularne przeglądy techniczne

Na koniec, warto wspomnieć jeszcze o regularnym kontrolowaniu stanu technicznego urządzenia. Wielu producentów wymaga przeglądu jako warunku gwarancji, jednak nawet po jej upływie dobrze jest zdecydować się na okresowe wizyty wykwalifikowanego serwisanta. Pozwoli to na wczesne wykrycie potencjalnych powodów wystąpienia awarii, a w konsekwencji zapobiegnie ich wystąpieniu.

Dbałość o urządzenia drukujące to podstawa ich długotrwałego i sprawnego funkcjonowania. Warto więc stosować się do powyższych zaleceń - nie wymaga to wiele pracy od użytkowników drukarki lub kserokopiarki, a może przynieść znaczące korzyści w postaci stabilnej i bezawaryjnej pracy urządzenia przez wiele lat.



Źródło
Opracowując artykuł korzystaliśmy z wiedzy zespołu firmy Xerolux (Xerolux.pl) - centrum kserokopiarek.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki