artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Jakie są zadania służb porządkowych i informacyjnych podczas imprezy masowej?

Służby porządkowe i informacyjne odgrywają kluczową rolę w trakcie organizowanych wydarzeń i imprez o charakterze masowym. Do takich eventów można zaliczyć chociażby koncerty, festiwale, wszelkiego rodzaju imprezy artystyczne, sportowe, kulturalne, w których bierze udział duża liczba osób. Mogą one być organizowane w przestrzeni zamkniętej, ale i na terenie otwartym. Osoba odpowiedzialna za całe wydarzenie ma jednak obowiązek zadbania o to, by impreza odbyła się zgodnie z planem, sprawnie i bezpiecznie. Czym zatem zajmują się służby porządkowe i informacyjne w trakcie trwania eventu?

Zadania służb porządkowych

Kluczowym celem zatrudnienia służb porządkowych jest otrzymanie z ich strony kompleksowego wsparcia w zakresie utrzymania porządku i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom imprezy masowej. To nie tylko ochroniarze, ale również pracownicy ratownictwa medycznego, policji i straży pożarnej. Ich rola uwzględnia:


  • zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na terenie imprezy,
  • ochronę uczestników przed jakimkolwiek zewnętrznym lub wewnętrznym zagrożeniem,
  • kontrolę i monitoring ruchu, w tym również czynności dotyczące sprawdzania biletów i przepuszczania uczestników przez bramki wejściowe,
  • sprawdzanie zawartości wnoszonych na teren wydarzenia plecaków, torebek w celu wykrycia ewentualnych zakazanych i niebezpiecznych przedmiotów,
  • przygotowanie jeszcze przed imprezą masową planu ewakuacji i jej przeprowadzanie w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Zadania służb informacyjnych

Dzięki służbom informacyjnym każdy uczestnik, ale także zatrudniony personel porządkowy, klienci, zaproszeni goście specjalni uzyskują niezbędne wskazówki na temat poruszania się po terenie wynajętym pod konkretne wydarzenie. Zadania służb informacyjnych mogą zatem obejmować:

  • komunikowanie o harmonogramie wydarzenia, jego lokalizacji, szczegółach programu,
  • wsparcie w kierowaniu uczestników do poszczególnych punktów, takich jak toaleta, gastronomia, pomoc medyczna,
  • odpowiadanie na pytania uczestników,
  • koordynowanie działań wspólnie ze służbami porządkowymi,
  • prowadzenie badań ankietowych, zbieranie informacji na temat przebiegu imprezy.

Impreza masowa, a obowiązujące przepisy

Zgodnie z prawem organizator eventu o charakterze masowym jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom w okolicznościach wymagających takiego wsparcia bądź obligatoryjnie podczas wydarzeń, na które zgodnie z przewidywaniami może przybyć ponad tysiąc osób.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki