Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą przydarzyć się każdemu z nas. Mogą pojawić się w różnym okresie życia i mieć różny stopień nasilenia. Do najczęściej występujących dolegliwości układu trawiennego zalicza się ból brzucha i gazy.

Problem ten dotyczy i młodszych i starszych, mężczyzn i kobiety. Tak naprawdę dolegliwość ta nie pyta, ani o wiek, ani o płeć. Zazwyczaj pojawia się na skutek błędów żywieniowych. Bardzo często jest też ceną, jaką płacimy za prowadzenie szybkiego i mało higienicznego stylu życia. Statystyki wyraźnie pokazują, że ból brzucha i gazy jelitowe to jeden z najczęstszych problemów z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. O ile ból brzucha i gazy pojawiają się sporadycznie, o tyle nie musimy panikować. W takiej sytuacji wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, zadbać o aktywność fizyczną i bardziej higieniczny styl życia i wszystko wróci do normy. Jeśli jednak ból brzucha i gazy są problemem trwającym od dłuższego czasu lub pojawiają się nader często, należy włączyć czerwoną lampkę i najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Wszystkiemu winne powietrze w jamie brzusznej

Wzdęcia, ból brzucha i gazy, a także odbijanie i przelewanie się w jamie brzusznej to typowe objawy problemów trawiennych. Ale uwaga! Nie zawsze muszą oznaczać przejedzenie czy nietolerancję wybranych produktów spożywczych. Bardzo często ból brzucha i gazy są oznaką nagromadzenia powietrza w jamie brzusznej. Co to dokładnie oznacza? Niewielka ilość powietrza w jamie brzusznej jest zjawiskiem normalnym, bo po pierwsze część powietrza połykamy w trakcie oddychania, a część organizm produkuje sam podczas trawienia. Niestety, czasami poprzez zbyt szybkie i byle jakie spożywanie posiłków, podczas którego dodatkowo dużo rozmawiamy, sami połykamy nadprogramową ilość powietrza, która zaczyna zalegać i powodować dyskomfort. U niektórych osób nadmiar powietrza może być następstwem częstego żucia gumy, palenia dużych ilości papierosów lub picia dużych ilości napojów gazowanych. U innych, może wynikać z pewnych dysfunkcji, które mają podłoże genetyczne. A to już krótka droga do zaistnienia problemu.

Co sami robimy nie tak?

Brutalna prawda jest taka, że w większości przypadków to my sami jesteśmy odpowiedzialni za bóle brzucha, wzdęcia, gazy i wszystkie inne przykre dolegliwości wynikające z problemów trawiennych. Wśród przyczyn powodujących ból brzucha i gazy jelitowe wymienia się m.in. spożywanie pikantnych potraw lub ciężkostrawnych, tłustych i smażonych posiłków, a także przewlekły stres powodujący zwiększoną produkcję kwasów. Za gazy odpowiedzialna jest także zbyt duża ilość cukrów w diecie. Większość z nich pochodzi ze słodkich soków, kolorowych napojów, spożywanych batonów i ciast, do których mamy dużą słabość. Często nieświadomie serwujemy sobie kolejne dawki cukru, dosładzając kawę i herbatę czy sięgając po produkty, które niby nie są słodkie, ale w składzie posiadają cukier.

A może to nietolerancja laktozy?

Długotrwałe dolegliwości bólowe ze strony brzucha z towarzyszącymi im gazami i wzdęciami to częsty objaw nietolerancji laktozy. Jak wiadomo mleko ma silny wpływ na produkowanie gazów, a niektórzy ludzie są szczególnie na nie wrażliwi. Przyczyną problemu jest laktoza - cukier zawarty w mleku krowim. Nie każdy go toleruje, ponieważ nie każdy posiada w organizmie enzym rozkładający laktozę. Jeśli osoba, która nie ma potrzebnego enzymu, regularnie pije mleko krowie lub spożywa produkty mleczne na bazie mleka krowiego, cierpi wtedy na ból brzucha i gazy. Aby pozbyć się problemu, należy zwykłe mleko zastąpić mlekiem roślinnym lub mlekiem bez laktozy.

A może winne są zaparcia?

Udowodniono, że osoby cierpiące na zaparcia, szczególnie te przewlekłe mają większe skłonności do gazów jelitowych i bólów brzucha. Dzieje się tak dlatego, że w organizmie znajduje się dość spora ilość toksyn, a tranzyt jelitowy jest znacznie wolniejszy niż u osoby, która wypróżnia się regularnie.

Ból brzucha i gazy - jak sobie pomóc?

O ile ból brzucha i gazy nie wynikają z żadnej poważnej choroby, wówczas możemy pomóc sobie sami. W jaki sposób? Przede wszystkim zmieniając nawyki żywieniowe oraz higienę odżywiania. Specjaliści zalecają ograniczenie spożywania pokarmów, które mogą wzmagać powstawanie gazów. Zalicza się do nich: groch, fasolę, brukselkę, kalafior, cebulę, słodycze, napoje gazowane. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków. Każdy dietetyk i lekarz powie, że lepiej jeść mniej a częściej. Wówczas pokarm nie będzie obciążał układu pokarmowego. Poza tym, warto zadbać o celebrowanie posiłków. Pokarmy spożywane bez pośpiechu i nerwów nie spowodują przykrych dolegliwości. I jeszcze jedno - warto zadbać o bardziej aktywny styl życia. Zamiast więc drzemki po obiedzie warto zaserwować sobie poobiedni spacer. Czynność ta nie tylko zrelaksuje, ale także uwolni od bólu brzucha i wzdęć.

Szerzej na ten temat ~> Ból brzucha i gazy. Jak sobie z nimi poradzić? - Zeberka.pl

Co na gazy?

Co na gazy byłoby najlepsze? Oczywiście można zastosować jeden z leków dostępnych bez recepty, jednakże wcześniej warto wypróbować kilka domowych sposobów. Na pewno pomocne będą zioła, zwłaszcza koper włoski, rumianek, liście laurowe, mięta pieprzowa. Gazy można zniwelować również przez picie naparu z kminku i imbiru. Jak przygotować taki napar? Do szklanki wsypujemy 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru i odrobinę więcej sproszkowanego kminku, zalewamy wrzątkiem, parzymy około 10 minut i gotowe. Co na gazy polecają dietetycy? Na pewno kminek, który skutecznie stymuluje prawidłowe trawienie i zapobiega gromadzeniu się gazów w jelitach. Sprawdzi się też sok z cytryny uznawany za doskonały środek kontrolujący produkcję gazów w jelitach.

Jaki lek na ból brzucha?

Idealny lek na ból brzucha to taki, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, rozluźnia je i tym samym minimalizuje lub całkowicie eliminuje ból. Należy jednak pamiętać, że większość tego typu środków działa zazwyczaj objawowo i nie leczy przyczyn problemu. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny lek na ból brzucha warto wcześniej skonsultować się z lekarzem i z nim dokonać właściwego wyboru. Istnieje też naturalny lek na ból brzucha. Jest nim rumianek. Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco, rozluźniająco i łagodzi dolegliwości bólowe. Pomocny na ból brzucha jest również sok z aloesu. Ulgę w bólu przyniesie też herbata ze świeżego imbiru lub napar z mięty. Bardzo dobre efekty przynosi także przeżuwanie liścia mięty, ponieważ korzystnie wpływa on na proces trawienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki