Według doniesień lekarzy i farmaceutów okres od listopada do kwietnia to czas, kiedy ruch w gabinetach internistów i w aptekach jest naprawdę duży.

Wszystko to za sprawą infekcji sezonowych, wśród których prym wiodą przeziębienie i grypa, często mylone ze sobą i uznawane za jedną dolegliwość. Nic bardziej mylnego!

Warto wiedzieć, że obie choroby, choć są wywoływane przez wirusy, różnią się od siebie i nie można stawiać pomiędzy nimi znaku równości. Wspólnym mianownikiem obu chorób jest jednak to, że szczególnie upodobały sobie okres od jesieni do wczesnej wiosny, kiedy pogoda często płata figle i nietrudno o przemoknięcie czy przemarznięcie. Doskonałe warunki do rozwoju i wirusów tworzy także niewystarczająca ilość witamin w owocach i warzywach kupowanych poza sezonem, co dodatkowo osłabia organizm i naraża go na atak drobnoustrojów.

Przeziębienie a grypa – jak odróżnić dolegliwości?

Objawy przeziębienia i grypy mają ze sobą wiele wspólnego, choć jednocześnie znacznie różnią się od siebie, zobacz: http://aspirin.pl/pl/przeziebienie-i-grypa/. Jednym z pierwszych symptomów obu dolegliwości jest podwyższona temperatura, której towarzyszą złe samopoczucie oraz katar i kaszel. Trzeba jednak zaznaczyć, że objawy przeziębienia utrzymują się przez dłuższy czas i powoli narastają, prowadząc do pogorszenia stanu zdrowia, co odróżnia je od grypy. W tym drugim przypadku wysoka gorączka, ból kości i stawów, ból głowy oraz kaszel i katar pojawiają się nagle i bezlitośnie atakują organizm. Warto dodać, że czynnikiem odróżniającym przeziębienie od grypy może być katar, który jest pozycją obowiązkową podczas pierwszej z chorób, jednak nie zawsze towarzyszy drugiej z nich. Różnice zobaczymy również w temperaturze. W czasie przeziębienia częściej odnotujemy stan podgorączkowy, a podczas grypy termometr pokaże nawet ponad 39⁰. Warto dodać, że jeśli odczuwamy bóle mięśni i stawów, możemy podejrzewać, że to początki infekcji wirusowej, która może rozwinąć się w poważniejszą chorobe, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista zaleci odpowiednie leczenie przeziębienia czy grypy i podpowie, jak najlepiej i najskuteczniej zwalczać uciążliwe objawy.

Leczenie przeziębienia

Istnieje wiele domowych sposobów leczenia przeziębienia, które mogą być skuteczne, jednak zdarza się, że naturalne środki nie przynoszą pożądanych rezultatów, dlatego w każdym przypadku niezbędna jest konsultacja lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednią terapię. Wśród domowych leków na przeziębienie króluje miód i czosnek będące naturalnymi antybiotykami. Pomocne w leczeniu infekcji wirusowych będą także cytryna i imbir, które dostarczą sporą porcję witaminy C i substancji dezynfekujących. Trzeba jednak pamiętać, że nierzadko podczas przeziębienia niezbędne jest zażywanie leków, które zaleci lekarz. Wiele preparatów jest dostępnych w aptekach bez recepty, ale ich przyjmowanie należy skonsultować z internistą albo z farmaceutą, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

O objawowym leczeniu wiosennego przeziębienia przeczytasz tutaj:


Jak leczyć wiosenne przeziębienie?

Profilaktyka przeziębienia i grypy

Łatwiejsze (a z pewnością przyjemniejsze) niż leczenie przeziębienia i grypy jest jej zapobieganie. Profilaktyka infekcji sezonowych nie jest trudna. Wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad, a ryzyko pojawienia się choroby zmniejszy się diametralnie. Przede wszystkim warto pamietać, by jesienią oraz wiosną ubierać się na tzw. cebulkę, co pozwoli dostosować strój do aktualnej temperatury. Dzięki temu unikniemy zarówno wychłodzenia, jak i przegrzania organizmu. Ponadto warto włączyć do diety jak najwięcej surowych warzyw i owoców oraz świeżo wyciskanych soków. Dostarczą one sporą porcję witamin chroniących przed infekcjami. Profilaktyka przeziębienia i grypy to także aktywność fizyczna i odpoczynek. Pamiętajmy, że wysportowany organizm jest silniejszy i skuteczniej odpiera ataki drobnoustrojów. Z kolei odpowiednia dawka snu i relaksu pozwalają na regenerację i usprawnienie wszystkich procesów zachodzących w ciele.

Przeziębienie i grypa to (niestety) jedne z najlepiej znanych każdemu z nas chorób. Właściwie co roku, przynajmniej raz w sezonie, dopadają nam infekcje wirusowe, które skutecznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Warto pamiętać, że profilaktyka zmniejsza ryzyko ich wystąpienia, a zdrowy tryb życia poprawia ogólną kondycję organizmu i wpływa na lepsze samopoczucie. Jeśli jednak działania zapobiegające chorobie zawiodą i mimo to zachorujemy, pamiętajmy, by umówić się na wizytę u lekarza, ponieważ nieleczone przeziębienie i grypa mogą prowadzić do wielu poważnych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki