Niestrawność to brzydka przypadłość, która może przytrafić się każdemu.

Nawet jeśli nie cierpisz na schorzenia żołądka być może poczułeś jej efekty po zwykłym przejedzeniu na przykład w święta. Niestrawność nie jest chorobą, ale często stanowi jej objaw.

Przyczyny niestrawności

Jak rozpoznać niestrawność? Jeśli odczuwasz objawy takie jak ból w okolicy żeber, bulgotanie w brzuchu, uczucie pełnego żołądka, skurcze, wzdęcia, często ci się odbija oraz towarzyszy temu ogólne złe samopoczucie to z pewnością masz do czynienia właśnie z niestrawnością. Często zdarza się w trakcie świąt i rodzinnych spotkań kiedy nie potrafimy sobie odmówić dużych ilości jedzenia, z którymi żołądek później nie może sobie tak łatwo poradzić.

Niestrawność to po prostu złe trawienie pokarmu. Spowodowana może być przez przejedzenie właśnie lub chorobę żołądka taką jak refluks. Również kobiety w ciąży częściej doświadczają je nieprzyjemnych objawów. W zdrowym żołądku istnieje pewna równowaga między kwasem żołądkowym a śluzem, który pokrywa jego ściany. Kwas żołądkowy to rozcieńczony kwas solny, którego zadaniem jest wstępne rozłożenie. Właściwe trawienie odbywa się już w jelicie, ale kwas zapoczątkuje ten proces. Śluz chroni ściany żołądka przed niszczącym działaniem kwasu, jeśli żołądek wyprodukuje za dużo kwasu ten cofa się do przełyku i powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia. Można temu jednak zaradzić.

Sprawdź też najczęstsze objawy niestrawności według Rennie.

Niestrawność w ciąży

Wymioty i problemy z żołądkiem są często pierwszymi objawami ciąży. Niestrawność pojawia się w wyniku wahań hormonów i zmian fizycznych zachodzących w organizmie kobiety. Nawet 80% kobiet doświadcza pierwszej niestrawności właśnie w tym okresie. Kiedy w ciele kobiety rozwija się nowe życie wrasta produkcja progesteronu, a hormon ten odpowiada za spowolnienie proces trawienia oraz za zmniejszenie napięcia mięśnia zwieracza przełyku co prowadzi do powstawania refluksu. Mięsień ten zamyka drogę pomiędzy przełykiem, a żołądkiem Gdy jego działanie jest zaburzone treść z żołądka cofa się i powoduje zgagę. Jednocześnie rosnące dziecko zwiększa nacisk na sam żołądek co również powoduje wzmożone cofanie się kwasu. Jest to sytuacja nieprzyjemna, ale całkowicie normalna. Objawy niestrawności nasilają się najczęściej podczas jedzenia w pozycji siedzącej lub leżącej, a więc najlepiej byłoby jeść na stojąco. Rozwiązaniem jest również przyjmowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy, ale konieczne należy zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ wszystkie leki jakie przyjmujemy mogą wpłynąć na rozwój płodu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli już jesteśmy świadomi dokuczającej nam niestrawności warto na początek postarać się wykluczyć wszystko co może do niej doprowadzić. Najczęstszymi przyczynami je występowania są:

  • Stres
  • Alkohol
  • Gazowane napoje
  • Zbyt szybkie i łapczywe jedzenie
  • Palenie papierosów
  • Kwaśne potrawy
  • Jedzenie tłustych lub pikantnych potraw
  • Potrawy bardzo słodkie, słone lub smażone na głębokim tłuszczu
  • Przejadanie się
  • Nieregularny tryb życia i odżywiania

Domowe sposoby

Pierwszym krokiem w leczeniu niestrawności jest dieta. Koniecznie musi być lekkostrawna by żołądek mógł się zregenerować. Ścisła dieta powinna trwać od jednego do trzech dni. Zaleca się by spożywać wtedy sucharki, białe pieczywo z masłem, ziołowe napary poprawiające trawienie czy gorzką herbatę. Po tym można wprowadzić grysik lub kleiki ryzowe i powoli rozszerzać dietę o nowe produkty.

Tabletki na niestrawność

Leczenie niestrawności to przede wszystkim unormowanie diety oraz unikanie wszystkich czynników, które mogą ją wywołać. Jeśli już zgaga pojawiła, a nie mamy czasu na trzydniową rekonwalescencję należy przyjąć leki, które zobojętnią kwas żołądkowy, zamieniając go w nieszkodliwe substancje. W przyrodzie istnieją dwa takie związki chemiczne które działając miejscowo w żołądku już po kilku minutach zamieniają kwas solny w wodę i łagodne substancje. To węglan wapnia i węglan magnezu. Nie potrzeba złożonych chemicznie leków by móc szybko poradzić sobie z objawami.

Najlepsze efekty dają leki do ssania ponieważ szybko trafiają do żołądka i mogą błyskawicznie zacząć działać. Kiedy pojawia się niestrawność chcemy szybkiej ulgi w problemie. Kiedy treść cofa się do przełyku może uszkadzać jego nabłonek prowadząc do powstawania stanów zapalnych. Ważne jest więc właściwe leczenie, które będzie skuteczne i bezpieczne za razem.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki