Okres dojrzewania to bardzo trudny moment w życiu każdego człowieka, często kształtujący późniejszą osobowość oraz stosunek do życia i otaczających go osób.

Trądzik często komplikuje ten ważny etap obniżając samoocenę ze względu na mniej estetyczny wygląd cery. Nie jest to jednak żaden dożywotni wyrok dla skóry, dlatego bardzo ważne jest, by zrozumieć problem i nauczyć się skutecznie z nim radzić na co dzień.

Zrozumieć pryszcze

Zasadniczy mechanizm pojawiania się trądziku młodzieńczego jest bardzo prosty, szczególnie jeśli mówimy o najpopularniejszym jego typie – zaskórnikowym. Zaskórniki tworzą się w mieszkach włosowych. Na początku dochodzi do nieprawidłowego nagromadzenia komórek we wnętrzu mieszka włosowego, co powoduje zatykanie jego ujścia. W sytuacji normalnej ujściem tym na zewnątrz wyprowadzany jest łój, który stanowi substancję natłuszczającą oraz chroniącą skórę poprzez działanie antybakteryjne. Kiedy łój ze względu na zaczopowane ujście nadal jest produkowany, rozpycha otwór tworząc tzw. mikrozaskórniki, których jeszcze nie dojrzymy gołym okiem. Wraz ze złuszczonymi komórkami, gromadzący się łój tworzy zaskórniki otwarte lub zamknięte. Te drugie są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii beztlenowych, szczególnie Propionibacterium acnes. Bakterie te żywią się głównie kwasem mlekowym zawartym obecnym w tym miejscu również pocie, ale ich powiększająca się liczba i objętość zgromadzonego sebum, czyli ogólnej zawartości mieszka wywołują stan zapalny. Jest on bezpośrednią przyczyną znanego nam wszystkim objawu – nieestetycznej krostki.

U kogo występuje?

Trądzik młodzieńczy dotyczy aż 80% społeczeństwa, można więc śmiało stwierdzić, że występuje masowo. Jest to więc pierwszy powód, by nie popadać w kompleksy – w końcu w 2013 roku oszacowano światową liczbę chorych na około 660 milionów, a sam trądzik określono ósmą najczęściej występującą u ludzi chorobą. Oczywiście u niektórych przebieg choroby jest krótszy i mniej intensywny, ale jest to dyktowane głównie genetycznymi predyspozycjami. Mowa przede wszystkim o tłustym typie cery i tendencji do nadmiernego złuszczania się naskórka. Nie można jednak zapominać o fakcie, że u podstawy występowania typowych dla trądziku zmian skórnych kluczową rolę odgrywają hormony. To właśnie ze względu na wzmożone i często zaburzone ich wydzielanie u młodzieży dochodzi do takich przypadłości. Są to w większości hormony płciowe – testosteron, androstedion, DHT, DHEA, estradiol czy progesteron, ale również np. hormony przysadki – hormon luteinizujący, folikulotropowy oraz tyreotropowy lub tarczycy - tyreotropina.

Leczenie trądziku

Nie mniej ważne jest jednak obchodzenie się z trądzikiem w odpowiedni sposób. Często osobom z tłustą cerą, które nie wiedza jak pozbyć się trądziku poleca się po prostu złe kosmetyki, w skrajnych przypadkach nawet natłuszczające skórę. Profilaktycznie osoby z zaskórnikami powinny używać specyfików na bazie wody lub „niekamedogennych”, czyli takich, które nie zatykają porów. Błędem jest też „wypalanie” zaskórników poprzez opalanie – nie tylko nie przyniesie to efektu, ale również w przypadku niestosowania odpowiednich filtrów może znacząco pogorszyć stan skóry. Różnego rodzaju peelingi i maseczki z kolei często podrażniają skórę, dlatego nie jest wskazane ich częste używanie. Odpowiednie leczenie to nie leczenie od razu, dlatego przesadne oczyszczanie skóry nie jest właściwym rozwiązaniem. Trądzik na stałe ustępuje wyłącznie dzięki stosowaniu odpowiedniego leku. Bez recepty bardzo dobrym lekiem jest żel na trądzik Aquaclin (dokładny opis leku na https://aquaclin.pl) zawierający nadtlenek benzoilu. Jest to substancja aktywna przede wszystkim hamująca rozwój wspomnianych P. acnes. Wnikliwe badania wykazują, że 6-tygodniowa kuracja tym związkiem nakładanym najlepiej na noc 1-2 razy dziennie zwalcza problem zaskórników na zawsze. W leczeniu trądziku młodzieńczego może okazać się, że rozpoznanie charakterystyki indywidualnego przypadku będzie jedyną drogą do prawidłowego leczenia, dlatego jeśli trądzik jest wyjątkowo uporczywy, należy zasięgnąć porady dermatologa. Powinien on oprócz zbadania skóry wnikliwie przyjrzeć się wynikom badania krwi pod kątem hormonów.

Zastosowanie się do powyższych porad powinno jednak dla większości stanowić odpowiednie wyjście z tego problemu. Płatne wizyty bywają drogie, a zapisanie się na wizytę do państwowej placówki często wiąże się z ponad rocznym oczekiwaniem na badanie. Warto więc zacząć odpowiednio działać i samemu przekonać się o efektach.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki