Katar i kaszel to dolegliwości, które towarzyszą niemal każdej chorobie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Choć znamy je bardzo dobrze i zazwyczaj wiemy, jak sobie z nimi radzić, są wyjątkowo uciążliwe i sprawiają, że nasze samopoczucie znacznie się pogarsza. Warto więc nauczyć się skutecznie im przeciwdziałać, by zmniejszyć dyskomfort odczuwany podczas choroby oraz by skrócić okres rekonwalescencji. Dzięki temu szybciej wrócimy do świetnej formy i będziemy mogli cieszyć się każdym dniem.

Co to jest kaszel?

Kaszel jest definiowany jako odruch wspomagający oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu albo zanieczyszczeń pyłowych obecnych w powietrzu. Z definicji tej wynika zatem, że kaszel nie jest groźny, jednak nie należy zapominać, że przewlekłe dolegliwości mogą świadczyć o groźnych chorobach. Nieustające kasłanie może być bowiem sygnałem rozwoju zapalenia płuc, oskrzeli, silnej alergii, astmy, a także gruźlicy i nowotworów układu oddechowego. Nie lekceważmy więc nawet pozornie błahych dolegliwości i w razie wątpliwości, skonsultujmy się z lekarzem.

Jak leczyć kaszel? – sprawdzone domowe metody

Istnieje wiele metod leczenia kaszlu. Przede wszystkim należy zadbać o to, by, w miarę możliwości, odizolować się od drobnoustrojów, które wywołują dolegliwości. Jeśli więc jesteśmy przeziębieni lub mamy grypę, jak najczęściej wietrzmy pomieszczenia, w których przebywamy. Dzięki temu będziemy oddychać czystym i świeżym powietrzem, jakie nie będzie obciążać układu oddechowego. Ponadto zadbajmy o to, by nawilżać pomieszczenia. Suche powietrze sprzyja bowiem kaszlu. W tym celu możemy kupić specjalny nawilżać powietrza, ale równie dobrze sprawdzi się mokry ręcznik położony na kaloryferze. Warto też skropić go kilkoma kropelkami olejków eterycznych udrażniających drogi oddechowe. Koniecznie zapytajmy o nie w aptece. Ponadto świetnym sposobem radzenia sobie zarówno z mokrym kaszlem, jak i jego suchym wariantem, są inhalacje. Najlepsze będą te z dodatkiem soli morskiej oraz ziół. Parówki pozwolą nie tylko nawilżyć śluzówki, ale, jeśli użyjemy do nich ziół i olejków eterycznych, zdezynfekują drogi oddechowe, co unicestwi wiele drobnoustrojów w nich żyjących.

Syrop na kaszel mokry i inne leki na kaszel

W leczeniu kaszlu bez wątpienia pomocne będą leki. Zanim jednak udamy się do apteki, spróbujmy określić, jaki rodzaj kaszlu nam dokucza. Od tego bowiem zależy, jaki lek będzie dla nas skuteczny. Tabletki na kaszel suchy zahamują odruch kaszlenia, przez co dolegliwości ustąpią. Z kolei syrop na kaszel mokry (zobacz: http://www.mucosolvan.pl/) rozrzedzi wydzielinę, dzięki czemu ułatwi jej wydalanie, co udrożni drogi oddechowe i zniweluje uciążliwe dolegliwości. Większość leków na kaszel jest dostępna bez recepty, dlatego możemy z łatwością po nie sięgnąć, gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy. Pamiętajmy jednak, że jeśli syrop na kaszel, mimo regularnego stosowania, nie przynosi pożądanych rezultatów, konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Ponadto pamiętajmy, że, kupując leki bez recepty, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ulotką i sprawdzić, czy preparat nie zawiera substancji, na które jesteśmy uczuleni.

Leczenie kaszlu domowymi metodami może być skuteczne, jeśli dolegliwości nie są spowodowane poważnymi chorobami. Ponadto leki dostępne bez recepty, m.in. syrop na kaszel mokry, mogą świetnie poradzić sobie z niwelowaniem dyskomfortu wywołanego infekcją. Pamiętajmy jednak, by leki dostępne bez recepty przyjmować rozważnie, zgodnie ze wskazówkami farmaceuty i informacjami zawartymi w ulotce.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki