Jeśli planujesz zagospodarować poddasze, konieczne pamiętaj o jego starannym ociepleniu. Dzięki temu zminimalizujesz straty ciepła i zapewnisz sobie komfort termiczny. Do ocieplenia można użyć wełny mineralnej, styropianu lub pianki poliuretanowej. Zobacz, jak samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem.

Jaki materiał do ocieplenia wybrać?

Poddasze można ocieplić za pomocą wełny mineralnej, styropianu lub pianki poliuretanowej. Wełna doskonale chroni wnętrze domu przed utratą ciepła; charakteryzuje się także dźwiękochłonnością, dzięki czemu dobrze wygłuszy poddasze. Jest niepalna, trwała i bardzo lekka. Odpowiednio przycięta, szczelnie wypełnia przestrzeń, a jej montaż jest stosunkowo łatwy i szybki.

Na rynku dostępny jest również styropian w postaci płyt rozprężnych. Od niedawna rosnącą popularnością cieszy się także pianka poliuretanowa, dostępna w postaci płyt lub w postaci płynnej - natryskowe rozprowadzanie pianki jest niezwykle wygodne i precyzyjne. Innym rozwiązaniem stosowanym na poddaszach są folie termoizolacyjne z wypełnieniem z pianki polietylenowej. Ich zewnętrzna warstwa z folii metalizowanej odbija promieniowanie. Materiał ten nie jest jednak wystarczająco wydajny, by samodzielnie zapewnić komfort termiczny i zazwyczaj używany jest do docieplenia już zaizolowanych poddaszy.

Ocieplanie

Izolacja termiczna umieszczana jest pomiędzy krokwiami oraz pod nimi. Pierwsza warstwa powinna szczelnie wypełnić przestrzeń pomiędzy krokwiami; następnie konieczne jest zamontowanie aluminiowego stelaża, który umożliwi ułożenie drugiej warstwy ocieplenia. Zakrycie krokwi jest konieczne, ponieważ w przeciwnym razie stanowiłyby one mostek termiczny, przyczyniający się do zwiększenia strat ciepła. Stelaż służy nie tylko do podtrzymywania materiału ocieplającego poddasze, ale także do montażu stropu.

Zupełnie innym sposobem na termoizolację poddasza jest ocieplenie nakrokwiowe - pozwala ono odsłonić krokwie, które stanowić mogą ozdobę wnętrza (dowiedz się więcej o ocieplaniu poddasza tutaj: http://domifikacje.pl/better-home/mieszkanie-na-poddaszu-czyli-cieplo-cieplej-jeszcze-cieplej/).

Folia i strop

W zależności od tego, jakiego rodzaju pomieszczenie będzie znajdowało się na poddaszu, różne może być dalsze postępowanie. W przypadku pomieszczeń o podniesionej wilgotności, takich jak kuchnia, łazienka czy toaleta, konieczne jest zamontowanie folii paroizolacyjnej. Zabezpiecza ona warstwę ocieplającą przed zawilgoceniem na skutek przenikania pary wodnej. W przypadku pomieszczeń suchych folia paroizolacyjna nie jest potrzebna. Ostatnim etapem jest montaż warstwy wykończeniowej. Najpopularniejszym rozwiązaniem są płyty kartonowo-gipsowe; rzadziej stosowane są płyty cementowo-włóknowe oraz drewnopochodne.

Ocieplenie poddasza nie jest zadaniem trudnym, wymaga jednak pewnej wprawy i dokładności. Należy pamiętać o tym, aby pierwsza warstwa materiału izolacyjnego szczelnie wypełniała przestrzeń pomiędzy krokwiami, a druga warstwa dokładnie przykrywała krokwie. Zależnie od tego, jaki rodzaj termoizolacji wybierzemy, należy stosować odmienną jego grubość, określoną przez producenta.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki