Proces uwalniania się z nałogu to bardzo trudny moment w życiu uzależnionego. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości.

Jest to jednak zadanie, którego warto się podjąć, żeby uwolnić się od zgubnych przyzwyczajeń. Palenie papierosów jest nałogiem, który nie niesie w sobie żadnych pozytywnych działań na ludzki organizm. Jego jedynym działaniem jest wyniszczanie organizmu, osłabianie odporności oraz przygotowywanie gruntu dla chorób, które podejmą proces jeszcze większej degradacji organizmu człowieka. Podjęcie trudu zerwania z nałogiem staje się grą wartą świeczki. Do tej walki z zadymionym wrogiem trzeba jednak dobrze się przygotować.

Pozytywna motywacja kluczem do sukcesu

Świadomość zgubności nałogu tytoniowego to podstawa do zerwania z nim. Nie można jednak nastawiać się do rzucania palenia jak do walki z kimś nie do pokonania. Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytania jakie skutki przynosi ze sobą palenie papierosów, a tych - negatywnych - jest bardzo dużo. Uświadomienie sobie, że mamy już dość męczącego zapachu dymu papierosowego, spalania (dosłownie) ogromnych sum pieniędzy, ciągłego zmęczenia, a także poczucia stałego uwięzienia i przymusu zapalenia kolejnego papierosa. Te kilka istotnych elementów daje do myślenia motywuje do stawienia czoła nałogowi. Bo tak naprawdę rzucenie palenia wydaje się banalnie proste. Kończę papierosa, gaszę, wyrzucam niedopałek i proszę. Nie ma. Nie zamierzam do tego wracać. 

Korzyści rzucenia palenia 

Zerwanie z nałogiem przynosi człowiekowi całą gamę korzyści. Świat zaczyna pachnieć i smakować. Odstawienie papierosów odczuwalne jest w każdym portfelu. Nieograniczone poczucie wolności od przymusu zapalenia, a także cały zestaw pozytywnych elementów dla naszego organizmu. Papierosy to trucizna. Po każdym skończonym papierosie organizm człowieka nie cieszy się z przyjęcia trucizny, ale natychmiast rozpoczyna proces oczyszczania. Po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach organizm unormuje ciśnienie krwi, a jeśli nie palimy ponad 8 godzin ilość tlenu znacznie wzrasta jednocześnie obniżając stężenie dwutlenku węgla. Badania dowiodły, że po ponad jednej dobie od ostawienia papierosów już ryzyko zawału serca zmniejsza się, a zmysły smaku i powonienia wracają do swojego prawidłowego funkcjonowania. Papierosy paraliżują działanie tych zmysłów, przez co palacz nie ma pełnego dostępu do niesamowitego świata zapachów i smaków. Tak łatwo można przywrócić sobie tę zdolności. Niespełna miesiąc od ostawienia papierosów kondycja fizyczna ulega znacznej poprawie, układ krwionośny wzmacnia się, a mózg palacza staje się w pełni dotleniony. Znika uczucie apatii i zmęczenia. W końcu można się wyspać! Przez ten początkowy etap rzucania palenia występować będzie wzmożony kaszel, dzięki któremu płuca oczyszczają się ze złogów substancji smolistych. Jednak w ciągu maksymalnie 9 miesięcy wydajność układu oddechowego i płuc znacznie się poprawi, dzięki czemu kaszel palacza opuści go raz na zawsze i będzie można odetchnąć pełną piersią. Po roku od ostawienia papierosów ryzyko zachorowań na choroby serca jeszcze bardziej się minimalizuje. Każdy dzień bez papierosa zmniejsza zagrożenie chorobami serca, płuc i mózgu. Po 10-15 latach od zerwania z tym zgubnym nałogiem ryzyko zachorowań na te wszystkie choroby, łącznie z rakiem, jest takie samo jak u osób nigdy niepalących! Korzyści rzucania palenia jest znacznie więcej, przy tym, że korzyści z palenia nie ma praktycznie żadnych.

Etapy rzucania palenia

To niby bardzo proste - przestać. Każdego palacza nurtuje jednak pytanie: jak rzucić palenie? To pytanie nie jest bezzasadne po miesiącach, latach spędzonych z papierosem w ręku. Tak jak zostało wspomniane - ważna jest motywacja. Znając korzyści wynikające z zerwania z nałogiem tytoniowym każdy palacz posiada motywację do rzucenia palenia. Cały dalszy proces można podzieli na etapy, które będą krokami w rzucaniu palenia. Jeśli ktoś palił bardzo dużo, to trudno mu będzie tak nagle odstawić papierosa. Warto więc rozpocząć proces od etapu ograniczania palenia. Każdego dnia wypalać o jednego papierosa mniej, poszukać sobie działania zastępującego palenie, np. jakąś dyscyplinę sportu, czy inną aktywność wynikającą z hobby rzucającego. Drugim etapem jest zupełne odstawienie papierosa. Ten etap jest bardzo trudny, gdyż wiąże się z brakiem nikotyny, która przez tyle lat krążyła w organizmie. Nikotyna jest substancją psychoaktywną i pobudzającą, dlatego przez jej brak osoba walcząca z nałogiem może czuć się osowiała, może narzekać na brak koncentracji i rozkojarzenie. W tej sytuacji rozwiązaniem będzie zastąpienie papierosa produktem, który zawiera w sobie nikotynę. Idealną propozycją są gumy Niko-Lek (http://niko-lek.pl/nikolek-jak-rzucic-palenie-3-kroki.html), które zawierają odpowiednio dobraną dawkę nikotyny, a pozbawione są tego, co najbardziej szkodzi, a co zawarte jest w papierosach, czyli wielka liczba substancji smolistych wyniszczających organizm. Gumy Niko-Lek pomogą przejść przez drugi - bardzo trudny etap rzucania palenia. Kolejnym etapem jest już życie bez papierosa, pełne poczucie wolności. Trzeba jednak być czujnym, bo wystarczy jeden papieros by wrócić do zgubnego nałogu. W sytuacji zagrożenia także mogą pomóc gumy Niko-Lek. Bo lepiej dostarczyć organizmowi pewną dawkę nikotyny niż wrócić do swoich dawnych śmierdzących przyzwyczajeń.

Bądź wolny!

Każdy dzień bez papierosa wzmocni poczucie własnej wartości. Pozbycie się nałogu i raz na zawsze rzucenie palenia odmieni życie palacza na zawsze i będzie mógł się cieszyć mnóstwem korzyści, które to za sobą niesie. Na nowo poczuje i posmakuje świat, wzmocni swój budżet, a przede wszystkim uzdrowi własny organizm, bo cóż jest cenniejszego niż życie?

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki