Alkoholizm to nie tylko poważna choroba, ale i problem o charakterze społecznym. Mamy z nim do czynienia w wielu państwach świata, a Polska nie jest wcale wyjątkiem.

Bardzo często nie mamy zresztą świadomości tego, że alkoholizm jest jednym z tych problemów, które mogą dotknąć każdego. Co gorsza, bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, w której same osoby uzależnione nie wiedzą, w jak poważnym niebezpieczeństwie się znalazły.

Niejednokrotnie bywa i tak, że choć alkoholik zmaga się z nałogiem, osoby znajdujące się w jego otoczeniu nie mają o tym nawet pojęcia. Jeśli jednak nałóg członka naszej rodziny nie jest dla nas tajemnicą, powinniśmy nauczyć się pewnych mechanizmów postępowania, które można będzie wykorzystać w kontakcie z taką osobą. Nie jest to proste, a do tego mimo dobrej woli dość często popełniamy poważne błędy w tym zakresie. Mówiąc o naszym stosunku do alkoholika należy mieć na uwadze to, że mamy do czynienia z osobą, która zasługuje na zrozumienie z naszej strony.

Alkoholizm to choroba taka, jak każda inna, konieczne jest więc jej leczenie. Alkoholik nie jest więc kimś gorszym lub słabym, jest po prostu chorym, który wymaga szczególnej opieki z naszej strony. Nie można jednak zapominać i o tym, że zrozumienie nie jest wcale tym samym, co przesadna pobłażliwość, choć bowiem alkoholik znajduje się w sidłach choroby, musi pamiętać, że jako osoba dorosła odpowiada za swoje postępowanie. Oczywiście, nieustanne czynienie wyrzutów z powodu nadmiernego picia nie jest najlepszym rozwiązaniem, dobrze jest jednak, aby alkoholik miał świadomość tego, jak poważny błąd popełnia. W podejściu do alkoholika ważne jest też dawanie mu poczucia wsparcia, świadomość tego, że najbliżsi chcą mu pomóc motywuje bowiem do podjęcia kroków związanych z leczeniem. Tu pojawia się kolejny problem, o istnieniu którego zdarza się nam zapominać.

Niejednokrotnie pomijamy to, że alkoholizm jako choroba wymaga leczenia. Co ważne, same efekty leczenia alkoholizmu nie pojawiają się natychmiast. Zwykle jest to rozczarowujące, nie można jednak zapominać o tym, że z podobna sytuacją mamy do czynienia także w odniesieniu do szeregu innych schorzeń. Pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia niezmiennie pozostaje detoks, a więc oczyszczenie organizmu z toksyn, które zwykle pozostawia alkohol. Dalszym krokiem jest leczenie farmakologiczne, które musi iść w parze z psychoterapią. Nie można zapominać i o tym, że samo leczenie może się ciągnąć latami, kluczową rolę odgrywają bowiem w jego przypadku indywidualne uwarunkowania danej osoby oraz jej determinacja. Nie można oczekiwać, że już po tygodniu alkoholik wyzdrowieje, a do tego nigdy nie będzie już zmagał się z problemami generowanymi przez towarzyszący mu nałóg.

Osoby znajdujące się w otoczeniu alkoholika muszą mieć też świadomość tego, że warto zachować ostrożność w stosunku do wszystkich składanych przez niego obietnic. Oczywiście, nie jest to związane z całkowitym brakiem zaufania, nie można jednak zapominać o tym, że osoby uzależnione od alkoholu często nieświadomie oszukują w ten sposób nie tylko najbliższych, ale i siebie same. W kontaktach z alkoholikiem warto mieć też na uwadze to, że jego kondycja nerwowa na ogół nie jest najlepsza. Niekiedy należy więc oczekiwać dość zaskakujących zachowań. Odstawienie alkoholu często wiąże się też z agresją, nie tylko fizyczną, ale i słowną. Warto zatem unikać ostrych kłótni z byłym alkoholikiem nawet, jeśli mamy wrażenie, że jesteśmy przez niego traktowani niesprawiedliwie. Wypominanie błędów przynosi jedynie chwilową ulgę i zazwyczaj nie prowadzi do konstruktywnych rozwiązań.

Samo uzależnienie od alkoholu potrafi mieć swoje źródła nie w zbiegu nieszczęśliwych okoliczności, ale w innych problemach życiowych. Jeśli więc pozwolimy alkoholikowi na mówienie o nich, być może wspólnie dotkniemy ich źródła wypracowując rozwiązanie w największym stopniu warte zainteresowania. Wyleczenie się z alkoholizmu wcale nie jest niemożliwe, choć mamy do czynienia z drogą długą i ciężką. Powodzenie w dużej mierze jest uzależnione od wsparcia najbliższych.

Autorem artykułu jest właściciel strony : www.terapie.net.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki