Gdybyśmy otrzymali za zadanie przeciąć kawałek metalu, to jaką metodę w tym celu wykorzystalibyśmy ?

Być może próbowalibyśmy przepiłować brzeszczotem lub rozciąć szlifierką.

A gdyby ten kawałek był znacznie większych rozmiarów, natomiast samego zadania nie moglibyśmy wykonać niedokładnie, bowiem wycięty element byłby potrzebny w jakimś precyzyjnym urządzeniu?

Może warto wziąć pod uwagę skuteczną opcję, jaką jest cięcie laserem. Jak wygląda ten nowoczesny i ciągle zyskujący na popularności proces? Cięcie laserem wykonuje się w obecności gazu ochronnego tnącego (azotu lub argonu), bądź gazu czynnego (tlenu lub sprężonego powietrza). Jego zadaniem jest wydmuchiwanie stopionego materiału, przeciwdziałanie utlenianiu się powierzchni przecięcia, uchronienie przed spalaniem się łatwopalnych materiałów, przyspieszenie procesu cięcia i zwiększenie jego precyzji.

Rolę ostrza tnącego pełni strumień lasera. Zastosowanie systemu soczewek i luster pozwala na uzyskanie odpowiedniej, bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu następuje topnienie metalu - samo lub połączone z odparowywaniem. W ten sposób powstaje bardzo wąska szczelina. Aby cięcie takie było wykonane w sposób właściwy - dokładnie i starannie - przeprowadzają je specjalnie wykwalifikowani, wyszkoleni w zakresie obróbki skrawaniem specjaliści. Na przykład Ci, którzy wchodzą w skład zespołu tworzącego firmę HurtoStal2 ze Szczecina. Hurtownia ta oferuje kompleksową obsługę: nie tylko dystrybuuje wyroby stalowe i hutnicze, ale też zajmuje się prefabrykacją materiałów.

Jakie metale można ciąć korzystając z tej metody? Są to między innymi następujące gatunki stali: stal konstrukcyjna o grubości do 20 mm, stal nierdzewna - do 10 mm grubości i stal ocynkowana - do 3 mm. Przecinać można także miedź, brąz czy tytan. W jakim celu stosuje się metodę cięcia laserem? Wykorzystuje się ją, ponieważ daje ogromne możliwości produkcyjne w wielu gałęziach przemysłu. Poza tym jest na tyle dokładna, że nie ma potrzeby poddawać otrzymanych przedmiotów dalszej obróbce - pozwala więc znacznie obniżyć koszty produkcji.

Jakie są zalety tego rozwiązania? Są one ściśle powiązane z poprzednim akapitem. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości urządzeń, czyli maszyn do cięcia laserem i dokładności prowadzenia strumienia tnącego, otrzymane elementy metalowe występują w niemalże dowolnych kształtach. Charakteryzują się niezwykłą precyzją, starannością, doskonałą jakością i powtarzalnością. Cięcie laserem jest też szybsze oraz wydajniejsze w porównaniu z cięciem tradycyjnym. Otrzymane wykroje nie wymagają także już dalszej obróbki, gdyż ich krawędzie są gładkie - ząbkowanie i nawisy metalu są niezwykle małe, żużlu występuje bardzo niewiele lub wręcz wcale.

Jeśli więc potrzebne nam są tego typu detale - wykonane dokładnie i z zachowaniem najwyższych standardów - zwróćmy się o pomoc i wsparcie do doświadczonych fachowców, takich jak z firmy HurtoStal2. Nie tylko pomogą nam wybrać odpowiedni rodzaj metalu, cechujący się najwyższą jakością. Dokonają też jego cięcia w sposób zgodny z naszymi potrzebami, wymaganiami i oczekiwanym zastosowaniem.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki