Trend z definicji jest zmienny, również mówiąc o trendach w edukacji językowej warto uwzględnić okres, bowiem sezonowo trendy te są zmienne. W 2017 roku kontynuowany jest trend do nauki języka angielskiego, a w zasadzie doskonalenia znajomości angielskiego po ukończeniu edukacji na poziomie studiów i szkoły średniej.

Kolejnym trendem, który zaznacza się dość wyraźnie jest nauka drugiego języka równolegle, zwykle jest to język niemiecki, aczkolwiek trendy te lokalnie są różne.

 

Trendy w nauce języków obcych w 2017 roku:

W zależności od okoliczności, potrzeb zawodowych czy preferencji, bądź miejsca zamieszkania może być to zarówno francuski, jak i czeski, czy rosyjski. Biorąc pod uwagę trendy ogólnokrajowe wciąż liderem rynku edukacji językowej w każdej grupie wiekowej, społecznej, branży jest angielski. Również pod kątem oferty kursów i korepetycji indywidualnych widać dominację języka angielskiego. To absolutna podstawa i za pewien trend uznać można system wartościowania umiejętności językowych. W tej hierarchii na przedzie znajduje się angielski przed innymi językami, nawet jeśli dana osoba inny język obcy zna na wyższym poziomie niżeli angielski. Standardem stała się kolejność nauki wychodząc od nauki języka angielskiego. Statystycznie niewiele jest osób znających dobrze jakiś język obcy, i zarazem nie znających języka angielskiego.

 

Nauka języków obcych jest trendem samym w sobie, jednak warto pamiętać by kierować się potrzebami w zakresie władania językami

Im więcej znamy języków, nawet w stopniu podstawowym, tym mamy szansę na większą samodzielność w pracy, szkole, życiu towarzyskim, czy rozwijaniu własnych zainteresowań. Wśród czołówki jeżyków obcych po jakie sięgamy w 2017 roku znajduje się francuski, niemiecki, hiszpański, jak również w przypadku Polski także rosyjski, czeski, słowacki. Wiele trendów budowanych jest na bazie popularności wyjazdów zagranicznych za pracą, co za tym idzie popularność wzbudza nauka języka holenderskiego, czy norweskiego.

W wyniku splotu wydarzeń geopolitycznych również spore ożywienie odnotowuje język arabski, niemniej jest to trend chwilowy, który z czasem widocznie słabnie. Biznesowo natomiast na sile przybiera trend do nauki języka chińskiego. Jako, iż jest to niezwykle trudny język do nauki, zwłaszcza w zakresie jego pisowni, sporo osób zarzuca naukę już na samym początku, niemniej znajomość mandaryńskiego gwarantuje sukcesy w pracy i pomyślność biznesowej kariery, przede wszystkim w handlu.

 

Poza faktem, iż uczymy się chętnie różnych języków i nie rzadko wielu języków nie poprzestając na znajomości jednego, czy dwóch istotnym trendem jest nauka przez całe życie. Niezależnie od wieku uczymy się dla siebie. Przybywa osób które uczą się języków w ramach hobby, jak i dla własnej satysfakcji, chociaż wciąż najbardziej typowym powodem skłaniającym do nauki jest praca, edukacja, wymogi nam stawiane przez cywilizację, wizja wyjazdy zagranicznego itp. Jeszcze niedawno języków uczyła się wyłącznie młodzież i osoby w wieku średnim, dziś zarówno na kursach językowych jak i w sieci spotkać możemy uczniów seniorów, osoby dojrzałe, jak i maluchy, przedszkolaki. Bez wątpienia ważnym i rozwijającym się trendem jest nauka od najmłodszych lat. Świadomość potrzeby władania językami u rodziców przejawia się w dbałości o edukację językową już w niemowlęctwie i inwestowaniu w kontynuowanie nauki języka przez cały okres edukacji. Towarzyszącym trendem jest nieustanne poszerzanie wiedzy językowej, również uzyskując poziom zaawansowany, o co trudno nie jest ucząc się języka od dziecka.

 

Pisząc o trendach w nauce języków nie można zapomnieć o trendach dotyczących techniki uczenia się , metod nauki, które są uniwersalne co do samego jeżyka obcego, bowiem nie ma większego znaczenia czy pragniemy uczyć się niemieckiego, czy też portugalskiego, metoda zanurzenia się będzie odpowiednia dla każdego jeżyka. Aktualnie bardzo wyraźnym trendem w edukacji językowej jest trend do wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauce. Tym samym powszechnie implementowane są w procesach dydaktycznych aplikacje mobilne do nauki języków, e-słowniki, konwersacje online, nauka przez Skype, czy tez otaczanie się obcojęzycznymi mediami, w tym aktywność w mediach społecznościowych w języku obcym. Każdy może wybrać własną metodę, która przynosi w jego przypadku najlepsze rezultaty w nauce, co wskazuje na kolejny trend w nauce, nie tylko języków, jakim jest indywidualizacja nauki.

Dzięki dopasowaniu metod nauki, wyborowi pomocy dydaktycznych i nauce samodzielnej, bądź też w systemie jeden na jeden z korepetytorem możemy uczyć się szybciej i efektywniej, a także czerpiąc radość, przyjemność ze zdobywanej wiedzy.

Kolejnym z trendów w nauce języków obcych w bieżącym roku jest samodzielność w nauce

Coraz więcej osób rezygnuje z nauki zorganizowanej w formie kursów językowych na rzecz elastycznego grafiku zajęć indywidualnych. Sporo uczniów całkowicie samodzielnie uczy się korzystając z motywacji. Nie brakuje również osób wspierających się osobami trzecimi w osobach korepetytorów i native speakerów, którzy pomagają zrozumieć trudniejsze zagadnienia, wyjaśnić wątpliwości, przećwiczyć, jak również sprawdzić się przed egzaminem, maturą itp. Platform językowych oferujących również darmowe konwersacje jest coraz więcej, skupiają one społeczność uczącą się, która wzajemnie podejmuje próby rozmów, komunikacji pisemnej, dzielenia się swoim doświadczeniem. Poprzez rozmowy towarzyskie także możemy szkolić swoje umiejętności językowe, tym samym wymienić w tym miejscu należy kolejny trend w nauce jakim jest nauka przy okazji rozrywek wszelkiego typu.

Autor: Preply.com, https://preply.com/pl/angielski-przez-skype

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki