Spacer Krakowskim Przedmieściem to jedna z atrakcji, od których zazwyczaj rozpoczyna się zwiedzanie stolicy. Reprezentacyjna ulica, część Traktu Królewskiego biegnącego od Zamku aż do Wilanowa, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Warszawie.

W królewskiej epoce miasta powstały wzdłuż tej ulicy najpiękniejsze świątynie i rezydencje. Podniesione z powojennych gruzów Krakowskie Przedmieście dziś jest ponownie chlubą stolicy i przyciąga tłumy zwiedzających. Na jakie zlokalizowane tu obiekty szczególnie warto zwrócić uwagę? Przeczytajcie Państwo nasz przewodnik po Warszawie – Krakowskim Przedmieściu.

Najpiękniejsze budowle

Podczas wycieczki po Krakowskim Przedmieściu nie można nie odwiedzić dwóch świątyń, które zajmują szczególne miejsce w historii stolicy i sercach warszawiaków. W kościele św. Krzyża swoje epitafia ma wielu znanych Polaków. Turyści są jednak zazwyczaj szczególnie poruszeni, odwiedzając miejsce, w którym spoczywa urna z sercem Fryderyka Chopina. Jego siostra przywiozła je z Francji do miasta, gdzie Fryderyk się wychował (spędził w Warszawie ponad 20 najwcześniejszych lat życia). Świątynia zachwyca barokowym pięknem. Po powojennej odbudowie kościół odzyskał swój blask z 2 poł. XVII stulecia. Przy jego wznoszeniu pracowali wybitni architekci: Józef Belotti oraz Józef i Jakub Fontana. Fasadę ozdobił figurami znakomity artysta Jan Jerzy Plersch, twórca europejskiej klasy pracujący m. in. dla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Drugą świątynią o szczególnym znaczeniu jest akademicki kościół św. Anny. To tu naszym królom Batoremu i Zygmuntowi III Wazie składali hołd lenny margrabiowie Brandenburgii. Miejsce to gromadziło również warszawiaków w latach szczególnie trudnych – w dobie niemieckiej okupacji i w dobie komunizmu. Bernardyńska świątynia pełniła funkcję miejsca, w którym mieszkańcy stolicy wspólnie mogli manifestować swój patriotyzm.

Przed oboma kościołami znajdują się instalacje w formie sześcianów z reprodukcjami obrazów Canaletta ukazującymi, jak świątynie wyglądały w czasach stanisławowskich.

Krakowskie Przedmieście to oczywiście również Pałac Prezydencki. W okresie I Rzeczypospolitej była to po prostu jedna z magnackich rezydencji. Pałac powstał dla Koniecpolskich, a później należał również do Lubomirskich i Radziwiłłów. W czasach stanisławowskich działy się tu rzeczy o wyjątkowym znaczeniu dla Królestwa. Warto wspomnieć choćby o tym, że to właśnie ten piękny budynek o klasycyzujących formach stał się miejscem spotkań obrad Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Wśród wielkich zwolenników i obrońców Konstytucji 3 maja był m. in. bratanek króla Stanisława, książę Józef Poniatowski, bohater okresu wojny w obronie ustawy zasadniczej, a później kampanii napoleońskich. To jego pomnik stoi obecnie przed pałacem. Niedługo po kongresie wiedeńskim pałac stał się siedzibą namiestnika Królestwa Polskiego. Od tego czasu nazywany jest Namiestnikowskim. Oficjalną siedzibą prezydenta stał się natomiast dopiero w okresie międzywojennym.

Znani Polacy i ich ślady

Wspomnieliśmy już o pomniku księcia Józefa i urnie z sercem Fryderyka Chopina. To nie jedyne obiekty na Krakowskim Przedmieściu, które przypominają o wielkich Polakach. Podziwiając Pałac Prezydencki warto pamiętać, że to właśnie w tym budynku 8-letni, genialny Chopin dał swój pierwszy koncert. Kompozytora upamiętniono również w inny sposób. Spacerując wzdłuż szerokiej ulicy można natknąć się na tzw. „ławeczki chopinowskie”. Te interaktywne instalacje spełniają nie tylko tradycyjną funkcję ławek – na życzenie elektroniczny system uruchamia odtwarzanie jednego z utworów Chopina. Na każdej ławeczce znajduje się również objaśnienie, dlaczego stanęła w tym właśnie miejscu.

Podczas spaceru warto również zwrócić uwagę na budynek Centralnej Biblioteki Rolniczej. W jego piwnicach znajdowało się laboratorium, w którym przyszła noblistka, Maria Skłodowska przygotowywała się do egzaminów na Wydział Chemii paryskiej Sorbony. Warto jednak wspomnieć, że w czasach wybitnej chemiczki mieściło się tu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.

Przewodnik po Warszawie

Dobry przewodnik po Warszawie opowie Państwu znacznie więcej o Krakowskim Przedmieściu, jego wyjątkowym znaczeniu w historii Warszawy i niezwykłych sekretach. Ofertę usług profesjonalnych przewodników oraz wiele ciekawostek na temat wspomnianych obiektów i wielu innych zabytków Warszawy znajdziecie Państwo na: Przewodnik po Warszawie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki