W Krakowie jest wiele niezwykłych zakątków o fascynującej historii, które nie są szerzej znane wśród przybywających do Krakowa turystów.

Ponieważ jesteśmy przewodnikami po Krakowie i miłośnikami historii miasta, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na dwa wyjątkowe szlaki, które naprawdę warto włączyć do planu zwiedzania.

Ekspedycja na Zwierzyniec i Salwator

Jedna z najpiękniejszych krakowskich tras spacerowych wiedzie przez tereny dawnej wsi Zwierzyniec oraz przepięknie zaprojektowane, wzniesione w 20-leciu międzywojennym osiedle Salwator.

Zwiedzanie wypadałoby rozpocząć od niezwykle malowniczo usytuowanego nad Wisłą klasztoru Norbertanek. Zakonnice przybyły z Pragi do Krakowa jeszcze w XII wieku, jako pierwsze w Polsce żeńskie zgromadzenie! Romańskie założenie nie przetrwało długo. Klasztor był wielokrotnie niszczony przez najazdy tatarskie. Ufortyfikowany za czasów Jagiełły uległ pożarowi w XVI wieku. Dziś możemy podziwiać klasztor i kościół w wersji barokowej. To niezwykle urokliwe miejsce wiąże się z wieloma krakowskimi legendami i tradycjami. Tu odbywa się słynny odpust Emaus (ach te stragany z mnóstwem słodyczy!) i rozpoczyna pochód Lajkonika (trudno się dziwić, biorąc pod uwagę ile razy „zwierzynieckie panny” padały ofiarą tatarskich najazdów).

Tuż obok znajduje się kościół Najświętszego Salwatora. Początki tej niewielkiej świątyni giną w pomroce dziejów. Badania archeologiczne nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o czas jego powstania. Dzięki zapiskom w źródłach wiemy na pewno, że w XII stuleciu budowla już istniała. Oczywiście od tych zamierzchłych czasów architektura kościółka uległa licznym modyfikacjom, niemniej pierwotne, romańskie mury wciąż wyróżniają się w urokliwej bryle zabytku otoczonego starym, malowniczym cmentarzem. Okolica obfituje w niezwykłe zabytki sztuki sakralnej. Drewniana, XVII-wieczna kaplica św. Małgorzaty również pięknie wpisuje się w pełen niewielkich wzniesień i starych drzew krajobraz.

Zaprojektowane przez Romana Bandurskiego osiedle Salwator zachwyca natomiast pięknem starych willi (ich architektura obfituje w niezwykłe detale) i ogrodów. Spacer ulicami Anczyca i Gontyny, biegnącymi pomiędzy tymi pięknymi domami, to wyjątkowa przyjemność o każdej porze roku. Dodajmy, że prawdopodobieństwo bliskiego spotkania z wiewiórką lub łasicą jest ogromne!

Okolice Wzgórza Lasoty

Kolejny pomysł na wyjątkowe Kraków zwiedzanie to wyprawa na Wzgórze Lasoty. Znakomitym pomysłem jest spacer przez Rynek Podgórski z pięknym neogotyckim kościołem św. Józefa, a następnie niezwykle urokliwy Park Bednarskiego usytuowany na terenie kamieniołomu (niedziałającego od dobrych kilkuset lat!). Na zboczu Wzgórza Lasoty (na którego szczycie wznosi się Kopiec Krakusa) znajduje się jedna z najstarszych i najmniejszych krakowskich świątyń (powstała w XII wieku na miejscu romańskiej rotundy) czyli kościół św. Benedykta. Jego wnętrze dostępne jest jedynie we wspomnienie patrona (21 marca) oraz pierwszy wtorek po Świętach Wielkanocnych. Jest to tzw. Święto Rękawki i choć wywodzi się ono zapewne z czasów pogańskich (świadczy o tym choćby osobliwy zwyczaj toczenia kołaczy z kopca przypominający obyczaje związane z kultem zmarłych), legenda mówi, że upamiętnia noszenie przez Krakowian w rękawach ziemi na mogiłę ich legendarnego władcy. No właśnie! Kopiec Krakusa to kolejny punkt naszej wyprawy! Ze szczytu tego dość tajemniczego obiektu rozciąga się wspaniały widok na Kazimierz, Stare Miasto oraz Podgórze i majaczącą w oddali Nową Hutę. Na temat samego kopca, dowiecie się więcej, zaglądając do naszego tekstu opublikowanego na portalu Kraków Zwiedzanie. Chcielibyśmy natomiast zwrócić uwagę na dobrze widoczny ze Wzgórza Lasoty Kamieniołom Liban. Miejsce, w którym w czasie wojny funkcjonował obóz pracy przymusowej. Do dziś znajduje się tu tablica upamiętniająca więźniów rozstrzelanych podczas likwidacji obozu. Tu również powstała część zdjęć do Listy Schindlera Stevena Spielberga.

Jeśli szukacie Państwo innych tras spacerowych pozwalających zobaczyć mniej znane oblicza Krakowa lub wręcz przeciwnie, chcecie się dowiedzieć jeszcze więcej o najbardziej znanych zabytkach Krakowa, odwiedźcie: http://krakowzwiedzanie.pl/!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki