Kuchnia naszych sąsiadów ze wschodu nie jest bardzo popularna w Polsce, jednak niezwykle fascynująca. Oto krótki przewodnik po rosyjskich smakach, który ułatwi wszystkim odwiedzającym orientację oraz uchyli rąbka tajemnicy.

Czego się spodziewać? Oto odpowiedź.

Kuchnia rosyjska – wbrew powszechnej opinii – nie opiera się tylko na kawiorze, sardynkach z puszki i blinach. Ten ogromny kraj czerpie inspiracje z wielu regionów i kultur, przez co kuchnia ta jest bardzo zróżnicowana. Są tutaj wpływy zachodnie, jak i azjatyckie.

Strogonow

To chyba najbardziej popularna potrawa z tamtego rejon świata, której wariacje przenikły do wielu innych kultur. Strogonow jest obecny w kuchni francuskiej, węgierskiej, polskiej i wielu innych. Z niego wzięła się także niezwykle pyszna zupa gulaszowa (to świetna propozycja na obiad – sprawdźcie sami: http://www.codogara.pl/6589/zupa-gulaszowa). Strogonow to danie na bazie gęstego sosu i smażonej polędwicy wołowej. Nazwa potrawy wywodzi się od znanego hrabiego: Pawła Strogonowa, który był cenionym przez cesarza Aleksandra I dyplomatą. 

Solanka

Jest to słynna zupa charakteryzująca się specyficznym słono-kwaśnym smakiem. Jest wiele rodzajów solanki – solanka rybna, mięsna czy też grzybowa lub kwaszona. Do zupy dodaje się różne warzywa, słoninę, baraninę, pieczarki, a także pomidory oraz paprykę. To typowe wiejskie jedzenie.

Pielmieni

My mamy swoje pierogi, Rosjanie natomiast pielmieni. Są to pierożki serwowane z wieloma różnymi dodatkami. W Rosji, tak samo jak w Polsce, istnieją specjalne restauracje – pierogarnie, które noszą nazwę „Pielmiennaje”. Najbardziej klasyczną formę pierogów przygotowuje się z dodatkiem mięsa. Wykorzystuje się siekaną wołowinę, wieprzowinę lub baraninę z dodatkiem przypraw, cebuli i czosnku. Ciasto przypomina nasze tradycyjne – przyrządza się je na bazie mąki wody, a czasem dodawane jest jajko albo mleko. Pielmieni serwuje się ze śmietaną, ziołami, koperkiem, szczypiorkiem i innymi dodatkami.

 

Kawior

To jedno z najbardziej ulubionych składników używanych w kuchni. Kawior to ikra ryb jesiotrowatych, dorszowatych, łososiowatych lub innych. Podaje się ją soloną. Znany na całym świecie towar rosyjski znajduje uznanie w wielu krajach. Kawior podawany jest zazwyczaj jako przystawka. Dobrze pasuje z blinami, krakersami, bagietkami, tostami. To popularny rodzaj przekąski podawany do alkoholu np. wódki.

Bliny

Idealny duet z kawiorem tworzą bliny, czyli małe placuszki przygotowywane najczęściej z mieszanki mąki gryczanej i pszennej. Podawane są właśnie z kawiorem, rybami, śmietaną lub na słodko z musem owocowym, dżemem lub konfiturą.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki