Branża ślubna jest jedną z tych w których trendy zmieniają się niezwykle szybko. W związku z tym narzeczeni praktycznie w każdym roku korzystają z innych usług dodatkowych.

O tych usługach, a także o zwyczajach i kosztach związanych z organizacją wesela w Toruniu piszemy poniżej.

Z myślą o wszystkich, którzy przymierzają się do organizacji ślubu i osobach działających branży, Grupa Portali Weselnych przeprowadziła badanie wśród kilkuset nowożeńców z całej Polski. Odpowiedzieli oni na pytania dotyczące przygotowań, przebiegu i kosztów tego wyjątkowego dnia. Natomiast miłośnicy statystyk w poszukiwaniu dodatkowych informacji mogą odwiedzić strony GUS.

 

Warto pod wieloma względami

Z odpowiedzi  uzyskanych od mieszkańców Torunia można wysnuć wniosek, że decyzja o zawarciu związku małżeńskiego była dla nich przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Żadna z zapytanych osób nie żałuje podjętej kilka miesięcy wcześniej decyzji, bez względu na to czy była ona podejmowana ze względu na miłość do partnera, chęć założenia rodziny, potrzebę posiadania bliskiej osoby, czy presję wieku.

Również pod kątem finansowym decyzja o ślubie była dla Torunian dobrym wyborem, gdyż aż połowie z nich zwróciły się koszty poniesione na organizację. Jest to bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi dużymi polskimi miastami - dodaje Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl wchodzacego w skład Grupy Portali Weselnych. 

Skoro już o kosztach mową to te najczęściej oscylowały w granicach między 20, a 40 tysięcy złotych. Rzadziej budżety mieściły się w przedziałach od 10 do 20 i od 40 do 60 tys. złotych. Ewenementem były ceremonie przekraczające wspomniane 60 tys złotych. W grupie najbardziej kosztownych wydatków obok usług gastronomicznych znalazły się m.in. usługi wideofilmowania i fotograficzne, oprawa muzyczna wesela czy suknia ślubna.

 

Siła tradycji kontra pory roku

Z pewnością czytelników nie zaskoczy informacja, że narzeczeni z Torunia najchętniej planują ślub i wesele w miesiącach posiadających z nazwie literę „R”, która ma im zapewnić szczęśliwe i dostanie wspólne życie. Drugim z kryteriów bardzo istotnych przy wyborze terminu ceremonii jest pora roku preferowana przez przyszłych Państwa młodych. I jak się okazuje powszechnie niezbyt lubiana zima, posiada całkiem pokaźne grono sympatyków.

Wiele par decyduje się na ślub w zimie licząc na bajkową scenerię. Dla innych taki wybór jest podyktowany oszczędnościami. Zazwyczaj usługodawcy znacznie obniżają swoje ceny poza sezonem, chcą w ten sposób przyciągnąć klientów – komentuje Ewa Sztuczka z serwisu filmy-wesele.pl. 

Niezależnie od pory roku Torunianie nie uwzględniali księga udzielającego im ślubu na liście gości i żadna z par nie zdecydowała się zaprosić duchownego na przyjęcie weselne.

 

Uwiecznić wyjątkowe chwile

Obecność fotografa czy kamerzysty w kościele, Urzędzie Stanu Cywilnego lub na sali weselnej jest w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowa, a narzeczeni często i chętnie korzystają z proponowanych przez nich usług. Oprócz standardowych zdjęć ślubnych czy filmu z zabawy weselnej dużą popularnością cieszą się fotobudka (przykładowy cennik można znaleźć tutaj), dzięki której goście mogą zrobić sobie zdjęcia z nietypowymi rekwizytami, czy też specjalny kilkuminutowy klip pokazujący historię nowożeńców ich przygotowania, a także najważniejsze momenty w kościele i na sali. Usługa ta oprócz długości różni się od standardowej formą wykonania i np. zastosowanymi efektami dźwiękowymi.

Decydując się na wybór fachowca (lista fotografów ślubnych z Torunia), który udokumentuje przebieg tego niepowtarzalnego dnia pary kierują się różnymi aspektami i trudno wskazać jeden wyraźnie dominujący nad resztą. Wśród najbardziej popularnych znajdują się: posiadane portfolio, pozytywne opinie, dopasowanie oferty, cena usługi, a także rekomendacje uzyskane od rodziny i znajomych.

 

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki