Jeśli zdecydowałeś się na zakup kominka, czeka się nie tylko wybór modelu, pasującego estetyką do urządzanego wnętrza, ale także odpowiednie przygotowanie miejsca oraz systemu kominowego.

Jakie są rodzaje kominków? Jakie funkcje posiadają poszczególne modele? Wszystko to warto wiedzieć przed rozpoczęciem montażu.

Rodzaje kominków

Wybierając kominek do domu, spotkamy się z trzema podstawowymi rodzajami tych urządzeń. Po pierwsze, mogą to być kominki otwarte (z otwartym paleniskiem). Warto pamiętać, że ten typ kominka nie pozwala na kontrolowanie prędkości spalania oraz wymaga nadzoru ze względu na brak bariery dla ognia. Duże są także straty ciepła, które ulatuje wraz z dymem do komina. Drugi rodzaj, zdecydowanie bardziej polecany do domów mieszkalnych, to kominki z wkładem. Żeliwne lub stalowe palenisko umieszczone jest w zabudowie, zamknięte drzwiczkami, często przeszklone dla lepszego efektu - niektóre modele wyłożone są materiałem dodatkowo akumulującym ciepło. Sam wkład, dzięki zastosowaniu grubej stali lub żeliwa, również zmniejsza straty energii. Tego rodzaju kominki posiadają regulację dopływu powietrza, dzięki czemu możemy sterować procesem spalania. Możliwe jest przystosowanie kominków zamkniętych do dodatkowych funkcji poprzez zainstalowanie płaszcza wodnego lub dodatkowych wylotów powietrza. Ostatnim rodzajem kominka jest piec wolnostojący, potocznie zwany kozą. Palenisko w piecu wolnostojącym również jest zamknięte, odgrodzone od przestrzeni mieszkalnej drzwiczkami. Kozy, podobnie jak wkłady kominkowe, pozwalają regulować tempo spalania. Żeliwna, estetyczna obudowa nie wymaga natomiast zabudowania, dzięki czemu unikniemy kosztownych prac budowlanych, jakie towarzyszą powstawaniu kominka z wkładem. Oprócz podłączenia kozy do systemu kominowego, musimy zadbać jedynie o odpowiednie przygotowanie miejsca.

Do czego używamy kominka?

Wybierając kominek do domu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie nam potrzebny i jaką rolę będzie pełnił. Najczęściej kominki używane są okazjonalnie, na co dzień pełniąc funkcję dekoracyjną. Dostarczają głównie efektów wizualnych, choć niekiedy zapalamy w nich ogień, aby ogrzać się poza sezonem grzewczym, gdy piece centralnego ogrzewania jeszcze nie pracują. Coraz częściej kominki pełnią jednak funkcję dodatkowego źródła ciepła - wówczas palimy w nich regularnie, gdy zaskoczą nas pierwsze mrozy, a nie pomyśleliśmy jeszcze o zakupieniu węgla. Wspomagamy się ich ciepłem także w największe mrozy, kiedy mimo pracującego centralnego ogrzewania, chcemy szybko się rozgrzać po powrocie do domu. Zdarza się też, że kominki pełnią funkcję podstawowego źródła ciepła. Według regulacji prawnych wkład kominkowy nie może być jedynym sposobem ogrzewania domu, muszą mu więc towarzyszyć na przykład grzejniki elektryczne, włączane w razie potrzeby.

Kilka słów o konstrukcji

Standardowy kominek zamknięty zbudowany jest w całości z żeliwa (modele jednopłaszczowe) lub ze stalowej obudowy i paleniska z żeliwa (modele dwupłaszczowe). Drzwiczki wykonane być mogą ze szkła żaroodpornego lub ceramicznego. Dostępne są kominki z drzwiczkami pojedynczymi, otwieranymi na bok, podnoszonymi do góry, chowającymi się pod wkład. Dwuskrzydłowe drzwiczki mogą otwierać się na boki lub zwijać w harmonijkę. Ważnymi elementami kominka są otwory w korpusie, doprowadzające świeże powietrze, przepustnice służące do regulacji przepływu powietrza, półka dymowa (deflektor spalin) oraz szyber, dzięki któremu regulować możemy siłę ciągu.

Kupując kominek warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferują różne typy tego urządzenia. Dzięki temu wybierzemy model optymalnie dopasowany do naszych potrzeb.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki