Łazienka to jedno z pomieszczeń, w których ogrzewanie pełni szczególnie ważną rolę. Wybierając urządzenia grzewcze musimy uwzględnić wielkość naszej łazienki, a także zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze – funkcjonalność, dekoracyjność czy może cena? Producenci grzejników łazienkowych oferują duży wybór urządzeń, dlatego powinniśmy przemyśleć dokładnie, który model będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Tradycyjny czy drabinkowy?

Grzejniki członowe, czyli inaczej grzejniki żeberkowe wykonane z żeliwa lub aluminium, nie są już montowane w łazienkach tak często jak kiedyś; obecnie spotyka się je najczęściej w starych mieszkaniach, gdzie podłączone są do centralnego systemu ogrzewania. Obecnie dużo częściej stosuje się grzejniki drabinkowe –są one zbudowane z pionowych kolektorów połączonych za pomocą poziomych rurek. Dzięki temu potrzebują stosunkowo mało przestrzeni (można je powiesić niemal w dowolnym miejscu), a w dodatku często służą jako suszarka do ubrań i ręczników. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także grzejniki panelowe, jednak ze względu na wysoką cenę, są raczej rzadko stosowane. Jeszcze innym rodzajem urządzenia grzewczego jest ogrzewanie podłogowe; zyskuje ono coraz większą popularność, szczególnie w domach jednorodzinnych.

 

Źródło ciepła

Grzejniki łazienkowe możemy podzielić także ze względu na źródło ciepła. Grzejniki, które są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej lub do kotła (dotyczy to domów jednorodzinnych), nazywane są wodnymi. Niektóre z nich posiadają wbudowaną grzałkę elektryczną, dzięki czemu mogą działać również poza sezonem grzewczym; takie grzejniki określane są jako wodno-elektryczne. Warto zresztą pamiętać, że większość grzejników wodnych można wyposażyć w dodatkową grzałkę - wystarczy, że moc grzałki będzie od 100 do 150 W mniejsza od mocy samego grzejnika, a króćce przyłączeniowe będą mieć odpowiedni gwint (dotyczy to szczególnie grzejników drabinkowych). Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, ponieważ w każdej chwili możemy dogrzać pomieszczenie, bez względu na porę roku. Pozostałe urządzenia korzystają wyłącznie z energii elektrycznej.

 

Rodzaj materiału

Materiał, z którego jest zbudowany grzejnik, to kolejne ważne zagadnienie związane z rodzajami urządzeń grzewczych. Wyróżniane na ogół są dwie grupy grzejników – aluminiowe i miedziane, oraz stalowe. Zasadniczą różnią jest tempo ich nagrzewania; pierwsza grupa nagrzewa się zdecydowanie szybciej, ponieważ materiały, z których są zbudowane, to doskonałe przewodniki ciepła. Najczęściej ich zewnętrzną obudowę stanowi chromowa powłoka zabezpieczająca, która nie tylko pełni funkcję ochronną, ale również nadaje grzejnikom elegancki wygląd. Jednak to grzejniki stalowe cieszą się znacznie większym zainteresowaniem, głównie ze względu na funkcjonalność i łatwy montaż. Ich dodatkowym atutem jest cena – na ogół znacznie niższa niż w przypadku grzejników aluminiowych i miedzianych. Wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego mają również walory estetyczne oraz moc grzejnika.

 

Jak wybrać idealny grzejnik do łazienki? Przede wszystkim dopasowując poszczególne parametry do indywidualnych potrzeb. Przed zakupami zapiszmy na kartce wszystkie cechy, które są dla nas istotne – a w trakcie zakupów trzymajmy się tego, co udało nam się ustalić.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki